Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nca geçtiğimiz yıl Ağustos ayında düzenlenen 'Lavanta Tarla Günü' etkinliği kapsamında 6 bin 206 metrekarelik kamu arazisine, dikimi gerçekleştirilen 4 bin lavanta tuttu.
 
Dünya tarihinin en kanlı savaşlarından birine tanıklık edene Gelibolu Yarımadası’na her yıl 3 milyondan fazla ziyaretçi geliyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Tarihi Alanı gezmeye gelen ziyaretçiler için gerçekleştirdiği çalışmalarına devam ediyor. Dünyanın en güzel açık hava müzelerinden biri olan  Gelibolu Tarihi Yarımadasını daha da güzelleştirmek amacı ile çalışmalarını sürdüren Alan Başkanlığı bu kapsamda geçtiğimiz yıl bir proje başlattı ve Turistlerin en çok uğradığı Alçıtepe Köyünde bulunan  6 bin 206 metrekarelik kamu arazisine, 4 bin lavantanın dikimi gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında düzenlenen ‘Tarla Günü’ etkinliği ile dikilen Lavantalar yeşermeye başladı.  Dikilen 4 bin lavantalı tarlayı ziyaret eden Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, incelemelerde bulundu.
Yapılan incelemenin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İsmail Kaşdemir, “Ektiğimiz Lavantalar tuttu ve yeşerdi. Kısmetse Tarihi Alan, rengârenk lavanta tarlalarıyla dolacak” ifadelerine yer verdi.

Arzu Baladur