İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan sanayi kuruluşu sıralamasının 9’ncu basamağıda İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. yer alırken, 60’ncı sıra ise İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.’nin oldu. Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş.’nin 112’nci konumda bulunduğu sıralamada Doğtaş Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. ise 446’ncı sırada yer aldı.
 
İlk 100’de iki firma ile yer alan İÇDAŞ A.Ş. , İSO 500 2017 sıralamasında 9’uncu sırada yer alan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. firması ile 2018 İSO 500 sıralamasında yerini korurken, 2017 İSO 500 sıralamasında yetmiş birinci sırada yer alan İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş. 11 basamak birden sıçrayarak 60’ıncı sıraya yükseldi.
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması hakkında yaptığı açıklamada; “İlimizin en büyük istihdam kaynaklarının başında gelen firmalarımızın, İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 yılı sıralamasında yer almaları bizleri gururlandırdı. Kendilerine ilimiz ekonomisine, istihdamına ve sosyal sorumluluk çerçevesinde sağladıkları katkılar için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yıl ilk 500’de açıklanan firma sayısında çok ciddi bir artış var. Yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin payında ilk kez hissedilir bir artış yaşandı. İSO 500 içinde orta yüksek ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlerdeki firmaların yarattığı katma değer payının yüzde 23,8'den yüzde 27,5'e yükselmesi ülkemiz adına memnuniyet verici” diyerek başarıda emeği olan ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
 
 


Kaynak: Haber Merkezi