Engelliler haftası dolayısıyla üniversitede bulunan Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili ve Beyazay Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Lokman Ayva, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin ve Engelli Stratejileri Araştırma Derneği Başkanı Hamit Alemdaroğlu Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyaret sonrasında heyet, ÇOMÜ Kütüphanesinde incelemelerde bulundu.
 
“Bize Engel Olmayın” sloganıyla ÇOMÜ Çanakkale Şehitleri Yerleşkesi İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Genel Sekreter Sami Yılmaz ile akademisyenler ve öğrenciler katıldılar. Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat her bireyin potansiyel engelli olduğuna dikkat çekerek “Nüfusumuzun yaklaşık %10-12’si engelli. Gelişmiş ülkelerde bu oran belki daha az olabilir. İnsanların sağlığın ve zamanın kıymetini bilmesi çok önemlidir. İnsanoğlu bu iki şeyin değerini kaybettiği zaman anlar. Ama doğuştan ama sonradan engellilikle karşı karşıya herkesin kalabilme durumu vardır. Herkes potansiyel engellidir. Yarın ne olacağımız belli değil” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Engelli kardeşlerimiz toplumumuzda bizim için ayrı bir yeri olan kesimdir. Toplumumuzda dezavantajlı gruplar içinde en önemlilerini oluşturmaktadır. Sosyal politikada bu kardeşlerimiz, dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilir. Bu kesimle ilgili özel politikalar, önlemler geliştirilmektedir. Devletimizin bu alanda çok önemli katkıları olmuştur. Bunlara yönelik önemli tedbirler alınmıştır. Ailelerine dahi çok önemli imkanlar seferber edilmiştir. Engelliler ile ilgili çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmalarında önemli bir yer etmektedir. Bana göre en büyük engel insanlığımızı kaybetmektir. Bazı organlarımızı kaybettiğimiz zaman farkına varıyoruz ama ruhumuzu, duygumuzu, insanlığımızı kaybedersek, en büyük engellilik budur"
 
Rektör Murat’ın konuşmasının ardından Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili ve Beyazay Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Lokman Ayva, Aşmak İsteyenler İçin başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Lokman Ayva’nın söyleşisinin ardından Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin ve Engelli Stratejileri Araştırma Derneği Başkanı Hamit Alemdaroğlu’nun Farklı Bakış konulu söyleşisine geçildi. Programın son bölümünde Yönetmen Erdem Öksüz’ün hazırladığı Yön Engelsiz Sanat Derneği ve Yön Tiyatro Topluluğu’nca dezavantajlı gençlerce Dava Kudüs oyunu sergilendi. Program hediye takdimiyle sona erdi.
 
 


Kaynak: Haber Merkezi