Hayvan hakları ve hayvanlara şiddetin önlenmesinin araştırılması için TBMM’de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu sözcülüğüne AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu seçildi.
 
Hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarını incelemek ve bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Mecliste 5 parti grubunun ortak önerisi ile “Hayvanların Haklarının Korunması İle Hayvanlara Eziyet ve Kötü Muamelelerin Önlenmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun ilk toplantısında başkan ve üye seçimleri yapıldı. Başkanlığına AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, sözcülüğüne AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu seçildi. 5 Parti grubundan toplam 12 milletvekilinin üye olarak görev yapacağı komisyon, Türkiye’nin değişik illerinde ve gerektiği durumlarda yurt dışı çalışmalarına katılacak.
 
Komisyon Sözcüsü ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Hayvanları korumanın, yaşatmanın ve onlara eziyeti önleme kültürümüzün, medeniyetimizin önemli bir parçasıdır. Çıkarılan kanunlar, caydırıcı önlemler, cezalar ne olursa olsun, asıl mesele hayvanların da birer can taşıdığının, her varlık gibi yaşama haklarının olduğu bilincine ve farkındalığına varılmasıdır. Kanunlardan önce bireysel ve toplumsal vicdani bilinci yükseltmeliyiz. Hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele olaylarının incelenerek, bu olayların önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu hayırlı olsun” dedi.
 
Haber Merkezi