Yağmurun yağmasına rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 13 ülkeden yaklaşık 780 çocuğun katılımıyla gerçekleşen gala gösterisi dans grupları kendi kültürlerini yansıtan kıyafetleri ile renkli görüntüler oluşturdu.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye'den yüzlerce çocuk Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde Çanakkale’de buluştu. Gala gösterisine İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.
Ukrayna, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, Kazakistan, Osetya, Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan, BosnaHersek, Makedonya, KKTC ve Türkiye’nin dans grupları sıra ile sahne aldı.Festival boyunca halk dansları toplulukları çatısı altındaki çocuklar, eğitmenler ve katılımcılar zengin Anadolu kültürünün, barış ve sevginin önemli bir boyutunu teşkil eden bölgenin kültürünü yakından tanıma fırsatı yakaladı. Gösteriye katılan grupların temsilcilerine Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) Başkanı Selim Yazan katılım belgesi taktim etti.

Damla Şener