CHP’li Gürses: Ekoturizm’e karşıyız

CHP il Genel Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi İsmail Gürses, Ekoturizm’in ihmal edilecek bir alan olduğunu belirterek parti olarak Ekoturizm’e karşı olduklarını söyledi. 

921
CHP’li Gürses: Ekoturizm’e karşıyız

CHP il Genel Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi İsmail Gürses, Ekoturizm’in ihmal edilecek bir alan olduğunu belirterek parti olarak Ekoturizm’e karşı olduklarını söyledi. 

Ekoturizm başvurularının çok olduğunu da belirten Gürses, ihmallerin önüne geçmek için ciddi bir inceleme sonucu imar değişikliğine izin verdiklerini aktardı. Ekoturizm adı altında toplanan arazilerin miktarı gün geçtikçe artarken, gelen bu talepten sonra arazi fiyatlarının da çok yükseldiği vurgulanıyor.
 
Son zamanlarda Çanakkale’de Ekoturizm patlaması yaşanıyor. Türkiye’nin önemli işadamları, sanatçılar, ünlüler ve turizmciler, Ekoturizm adı altında Çanakkale’de arazi topluyor. Gelen talep doğrultusunda arazi fiyatlarında da önemli bir artış yaşanıyor. Aldıkları araziyi imara açmak için de Ekoturizm yasalarından faydalanılıyor.
Araziyi toplayanlar imara açmak için İl Genel Meclisi’ne başvuruyor. Başvuru sonrasında İl Genel Meclisi İmar Komisyonu tarafından bölgede inceleme yapılıyor. Yapılan incelemeler sonunda kriterlere uyan arazilerin imar değişikliği komisyondan geçtikten sonra İl Genel Meclisi’nden onaya sunuluyor. Onay alan arazi imara açılmış oluyor.

CHP OLARAK RAHATSIZIZ
Komisyondan yer alanlardan biri de CHP il Genel Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi İsmail Gürses. son zamanlarda Ekoturizm’e yapılan başvuruda artış olduğunu söyledi.  Bu durumdan rahatsız olduklarını da belirten Gürses, parti olarak Ekoturizm’e karşı olduklarını belirterek, bu konunun ihmal edilecek bir alan olduğunu vurguladı.
 
KRİTERLER PARTİLERİN OY BİRLİĞİ İLE BELİRLENDİ
Ekoturizm adı altına arazilerin imara açılmaması için İl Genel Meclisi olarak titiz davrandıklarını da belirten Gürses, ihmallerin önüne geçmek için bu yılın başında İl Genel Meclisi’ndeki tüm partilerle beraber kriterleri belirlediklerini de aktardı. Gürses, arazilerin kimin aldıklarından haberlerinin olmadığını da belirterek, “Bu işi gerçekten yapanlar alsınlar diye tüm partilerle kriterleri koyduk. Gerçekten ekon turizm yapsınlar. Bu işi rant için yapmasınlar. Biz de rahatsızız bu işten, Endişem de var. Tarım arazisine izin vermiyoruz. Biz bu işe karşıyız ama yasalar var engel de olamıyoruz.” dedi. 
 
KÖYLERDE ARAZİ TOPLUYORLAR
Doğası, tarihi, konumu ve havası ile Çanakkale dünyada sayılı yerlerden biri. Dünyada az bölgeye nasip olan bu özellikleri barındıran Çanakkale son zamanlarda çok ilgi görüyor. Çanakkale Boğazı, Kazdağları, Assos bölgesi ve verimli tarım toprakları ile il ayrı bir yere sahip. Aynı zamanda köylerde hayvancılık ve tarım çok gelişmiş durumda. Buralarda yetişen hem tarım hem de süt ürünleri adeta birer marka konumuna geldi.
Köylerdeki bu verimliliğin yanında doğası ve havası da ayrı bir güzel. Durum böyle olunca son zamanlarda köylere olan ilgi arttı. Buna pandemi de eklenince büyük şehirlerden kaçanlar Çanakkale’nin köylerinde arazi alıyor.

EKOTURİAZM ADI ALTINDA İMARA AÇILIYOR
Köylere ilgi artması ile buralarda son zamanlarda ranta açılıyor. Köylerdeki imar kısmı ile il genel meclisi ilgileniyor. Son zamanlarda birçok köyde imar değişikliği yapıldı. Buralardaki imar değişikliği ise İl Genel Meclisi tarafından onaylanıyor
Yapılan başvuru sonrasında ilk önce İl Genel Meclisi İmar Komisyonu bölgeye giderek inceleme yapıyor. Yaptığı inceleme sonrasında bu imar değişikliği ele alınıyor. Komisyondan geçen imar değişikliği de genelde il genel meclisinden onay alıyor.
İl genelinde arazilerde imar değişikliği ile Ekoturizm’e açılmıştı. Diğer ilçelerde de aynı durum yaşanırken, bu değişim daha çok Ayvacık ilçesinde hayata geçiriliyor. Deniz ve buradaki doğa ilgiyi de artırıyor. Çanakkale merkezden Ayvacık ilçesine kadar birçok köyde imar değişikliği yapılarak alanlar Ekoturizm adı altında arazi değişimi yaşanıyor.
.Köylerde peş peşe eko turizm patlaması ve imar değişikliğinin önce imar komisyonunda sonra il genel meclisinden geçmesi ise dikkat çekiyor.
 
FİYATLAR ARTIYOR
İstanbul’un önde gelen şirketleri, sanatçılar, turizmciler, gözünü Çanakkale’ye dikmiş durumda. İl genelinde arazilerin parsel parsel alınılmasının nedeni ise Ekoturizm gösteriliyor. Pandemi dönemin vatandaşlar lüks otelleri tercih etmediği için buralara yöneliyor. Ayvacık Assos bölgesi de en çok ilgi gören yerler. Bu yüzden ünlüler, turizm şirketleri, büyük şirketler burada arazi topluyor. Topladıkları arazileri de Ekoturizm adı altında İl Genel Meclisi aracılığı ile imara açıyor. Bu da bölgedeki verimli tarım arazilerini tehdit ediyor.
Gelen talep sonrası fiyatlar da artınca köylüler bir bir verimli tarım arazilerini satıyor.
 
ÖZEN GÖSTERMESE ÇEVREYE ZARAR VERİR
Ekoturizm, çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayan turizm türü olarak tanımlanıyor. Günümüzde ulaşım olanaklarının ve dünya genelinde refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte turizm sektörü ciddi bir büyüme gösterdi.  Bu noktada turizmin bir alt alanı olan doğa turizmi de en hızlı büyüyen turizm türlerinden birisi oldu.

Ancak el değmemiş doğal yerlere yapılan bu turizm türünde, gerekli özen gösterilmediği takdirde, doğal çevrenin zarar görmesi kaçınılmaz oluyor.  Bu sebeple ortaya ekoturizm kavramı atıldı.

Günümüzde dünya genelinde gerçekleştirilen doğa turizminin büyük kısmı ne yazık ki ekoturizm tanımına uymuyor, doğaya zarar vermekte ve bu sebeple de sürdürülebilir bir turizm olmamakta. Doğa turizminin amacı, doğayı görmek olduğu için, bu turizm sonucunda doğanın zarar görmesi ilgili bölgedeki doğa turizmini sona erdirecek.

Mehmet Kuzey
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.