Kazdağları’ndaki zeytin ağaçlarını villa kurbanı yapanlar Çanakkale’de eylem yapıyor Hedef şaşırtıyorlar

Kirazlı’da bulunan altın madeni arama çalışmalarının yapıldığı yerin Kazdağları’na 40 kilometre uzakta olmasına rağmen “Kazdağlaları’nda ağaç kesiliyor” diyerek eylem yapanların Kazdağları’nda milyonlarca zeytin ağacını keserek yaptırdıkları villalarına kurban etmesine tepkiler devam ediyor.  

467
Kazdağları’ndaki zeytin ağaçlarını villa kurbanı yapanlar Çanakkale’de eylem yapıyor Hedef şaşırtıyorlar

Kazdağları’ndaki zeytin ağaçlarını villa kurbanı yapanlar Çanakkale’de eylem yapıyor
Hedef şaşırtıyorlar
 
Kirazlı’da bulunan altın madeni arama çalışmalarının yapıldığı yerin Kazdağları’na 40 kilometre uzakta olmasına rağmen “Kazdağlaları’nda ağaç kesiliyor” diyerek eylem yapanların Kazdağları’nda milyonlarca zeytin ağacını keserek yaptırdıkları villalarına kurban etmesine tepkiler devam ediyor.  Gün geçtikçe buradaki zeytin ağacı katliamına tepkiler büyüyor. Burayla ilgili gündemi değiştirmek için Çanakkale’deki maden arama çalışmalarına karşı eylem yapılarak hedefin değiştirilmeye çalışıldığı konuşuluyor.
 
Kazdağları’na 40 kilometre, Çanakkale şehir merkezine ise 30 kilometre uzakta bulunan Kirazlı-Balaban bölgesinde 10 yıldan fazladır maden arama çalışması yapılıyor. Yılladır bölgede çalışma yapılıyor ve Çanakkale Belediyesi de dahil tüm kurumlardan izin alındı. Alınan izinler doğrultusunda bölgede ağaç kesme işlemi yapıldı. Ağaçlar da kesilip üretim aşamasına geçeceği dönemde birden ortaya eylemciler çıktı.

AMAÇ SUÇU ÖRTMEK Mİ?

Eylemciler, “Kazdaları’ndan ağaçlar kesiliyor” diyerek algı operasyonu yaptı. Yanlış bilgilerle algı oluşturan çakma çevrecilerin aslında kendileri Kağzdağları’nda ağaç katliamı yaptığı ortaya çıktı. Çevrecileri yönlendiren ve onların arkasında duranların Kazdağları’nın körfez bölgesinde zeytin ağaçlarını keserek villalar yaptığı bir bir tespit edildi.
Bu gerçeğin ulusal ve yerel medyada yer almasının ardından çevreciler adeta ayaklandı. 2.5 milyon civarında zeytin ağacının villalara kurban edilmesine tepkiler sürerken, bu katliamın sorumlularının Çanakkale’de altın madeni arama çalışmaların karşı eylemlerine devam etmesi ise “hedef şaşırtma”  olarak anlaşıldı.

DAĞLARA GEL DAĞLARA

Bunu tek tek dile getirenlerden biri de çevreci Mahmut Tülüce. Altın madenin Kazdağları dışında olduğunu, kesilen zeytin ağaçlarının ise Kazdağları içinde olduğunu vurgulayan Tülüce,  “CHP 'li belediye başkanlarının Kazdağları’ndaki villaları Kirazlı’ya çok uzak bu kadar telaş etmeyin.” diyerek gerçeği ortaya koydu.
 
 Küçükkuyu’nun dışındaki Körfez ilçelerindeki zeytin varlığı yuvarlak hesap  8.5 milyon  Küçükkuyu ve çevresiyle  ile birlikte toplamda 10 milyonun üzerinde olduğunu belirten Tülüce, bu bölgede kesilen zeytin ağaçlarına dikkat çekti.  Tülüce,” Altınoluk'tan Edremit'e kadar olan bölgede zeytinlikler imara açılmış Ve Kazdağları katledilmiş. İmara açılma sürecinde yaşanan yolsuzluklar bir kenara imara açılan zeytinliklerde yapı yoğunluğu % 10'nu geçemez lakin uyulmamış.  Altın madeni tee ötede Kumrular- Çanakkale arasında. Lakin CHP 'li belediye başkanların yaptırdığı villalar Kazdağları’nın içinde. Adresi şaşırma canan.  Dağlara gel dağlara.”
 
CHP’Lİ BAŞKANLARIN VİLLALARI VAR
 
Kazdağları’na 40 kilometre uzakta bulunan Kirazlı- Balaban mevkisinde yürütülen altın madeni faaliyetlerine tepki için başlatılan eylemler devam ederken,  Kaz Dağları'nın güney yamaçlarındaki betonlaşma dikkat çekiyor.  Kaz Dağları'nın kuzeyinde bunlar yaşanırken, Kazdağları’nın güney yamaçlarındaki Edremit Körfezi’nde, imar uygulamalarının yoğunlaştırılarak betonlaşmanın çabuklaştırıldığı gözden kaçmadı. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk, Akçay, Zeytinli ve Güre mahalleri ile Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde sahil kesiminden yıllar önce başlayan betonlaşma, rant nedeniyle Kazdağları’nın eteklerine doğru hızla ilerledi. Bölge betonlaşmakla kalmadı, en önemli varlıklarından olan zeytinlik alanlarını hızla yitirmeye başladı. Plan tadilatlarıyla yoğunluk ve katları artıran yapılar, zeytin ağaçlarını yok etmeye devam etti.
 
İMAMOĞLU AİLESİNİN VİLLALARI DA BURADA
 
Yoğun betonlaşma baskısı altındaki KazDDağları'nın eteklerinde yer alan Edremit ilçesinin Güre mahallesinde ve buraya bağlı Kavurmacılar mevkiinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu’nun da imarlı dönümlerce arsası bulunduğu ileri sürüldü. Baba Hasan İmamoğlu’nun bu arsalarından birisinin üzerine ise havuzlu çok sayıda villa inşa edildi. Yeni tamamlanan villaların yapımı için de ağaç kesimi yapıldığı ileri sürüldü.
 
KÖRFEZİ 30 YILDIR CHP'Lİ BELEDİYELER YÖNETİYOR
Edremit Körfezi 1985 yılından beri yazlıkçı akınına uğradı. O zamandan beri yapılan nazım imar planları Edremit’te arz talebi arttırdı ve körfez beton ile karşı karşıya geldi. Bu kadar çabuk ve yoğun betonlaşmasının sebebi belediyelerin vatandaşa sağladıkları imar imtiyazlarından kaynaklandığı belirtiliyor. 1/1000, 1/5000, 1/25000’lik nazım imar planları yörenin gelişimine göre Bakanlıktan onaylandı. Normalde bu nazım imar planları 25 yılda bir yapılması gerekirken, arz ve talebin yoğunlaşması nedeniyle 1/100 binlik nazım imar planına kadar gelindi. Körfeze, 30 yıldan beri CHP’li belediyeler hakimdir ve hiç ara dönemleri de olmadığı biliniyor.

Mehmet Güler
 
 


Etiketler; #kazdağ #zeytin
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.