Cumhur Yüzlü...

.

1044 0

Bünyamin Nami TONKA

Bünyamin Nami TONKA

 
Çok yiğit bir arkadaşımızdı...
Çanakkale ' de yaşıyordu...
Sakaryalıydı ...
Taekwon-do sporuyla uğraşırdı...
Bir evin bir oğluydu...
Sevimli, hatırnaz ve memleketsever bir gençti...
Çanakkale ' de milli duruşu olan ve bu duruşunu her zaman gösteren bir tutum ve davranış içindeydi...
Babası Ziya Amca, hoşsohbet birisiydi...
Oğlunun,gelecekte sporda da çok başarılı olacağını söyler ve ona destek olurdu...
Sonra, Cumhur askere gitti...
1974 Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı...
Yiğitçe savaşıyordu...
Sonra, şehit oldu...
Tabii ki, Ziya Amca ve eşi yıkıldılar...
Bir evin bir çocuğuydu...
Ben, zaman zaman Ziya Amca'yı ziyaret ederek teselli etmek isterdim...
O şehit oğluyla gurur duyuyordu...
Biz de arkadaşımızla gurur duyduğumuzu ifade eder, Ziya Amca'yı teselli etmeye çalışırdık...
Sonra, aradan yıllar geçti... Yüzlü Ailesi ne yapar bilmiyorum... Sağ iseler, Allah'tan uzun ömürler dilerim. Vefat ettilerse de, Allah' tan rahmet dilerim...
Bunları niye yazdım?
1- Şehit Cumhur Yüzlü unutulmasın istedim...
Çanakkale ' de bir yerde ismi yaşasın istedim...
2- Kıbrıs'ta, yeni politika diye, Rumla iş birliği yapanlar varmış... Şunu ifade ederim ki, Kıbrıs sadece Rumların değil bizim de toprağımızdır ...Hatta %65' i Türklerin vakıf toprağıdır...Bir karışını bile vermek,şehitlerimize ihanettir...
Türk'ün töresi de, hainleri yaşatmaz...
Canınız, sizce kıymetliyse ihanet hareketlerinden vaz geçin, derim...
Sonra ,bize, yarım bıraktığımız, Kıbrıs'ın tamamını alma fırsatı doğar,derim...
Bilgi edinmeniz dileğiyle...
.........
Bugün 24. Nisan... Bugün İttihat ve Terakki Partisi hükümeti, eşkiyalık yaparak halkımızı soyan ve öldüren, Ruslarla savaşan ordumuzun arka cephesini kapatan ve yardım almasını engelleyen Ermeni çetelerine, cemiyetlerine karşı alınan tedbirlerin yıldönümüdür. Bu küçük fakat çok etkili tedbir Ermeni çetelerinin kudurmasına yol açacak kadar önemliydi. 24. Nisan. 1915 tarihinde bütün valiliklere ve mutasarrıflıklara gönderilen bir emirle Ermeni Komite merkezlerinin kapatılarak evrakına el konulması, komite başkanları ve muzır Ermenilerin tutuklanması, evrakın incelenmesinden sonra muzır Ermenilerin tutuklanması ve mahkemeye sevk edilmesi" emredildi. Bu tutuklananların sayısı, çeşitli kaynaklarda 100 ile 2500 arasında verilmektedir. Yani, alınan bu tedbir, Ermenilerin soykırım ilanı " diye tututrdukları bir tedbir değildir ve " yer değiştirme " kararı ile hiç bir ilgisi yoktur.
İttihat hükümetinin daha sonra alacağı karar, ne bir soykırım, ne bir tehcir kararıydı, bu karar sadece yer değiştirme kararıydı. Ve biz, hem 24. Nisan . 1915. tarihli kararı, hem de 1. haziran. 1915 günü alınan yer değiştirme kararını meşru savunma hakkının kullanılışı olarak görüyoruz. Bu böyle biline... Ermenilere ve destekçilerine duyurulur..
Hüseyin Adıgüzel
 


Etiketler; #cumhur #yüzlü
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cihat742 - 31.05.2022 07:57:23
Merhaba. Ben yazınızı yeni gördüm bir vefat dolayısıyla bakarken. Şehit Cumhur Yüzlü'nün eşi Gülşen Yüzlü dün vefat etti,çocukları ise çok küçük yaşta bir trafik kazasında vefat etmişti.Kader maalesef bir aileyi erkenden ayırdı ama şimdi hepberaber kavuştular diyelim. Mekanları cennet olsun inşallah.