Maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi  sonucu yanma reaksiyonlarının neden olduğu doğal afete denir.

Maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi  sonucu yanma reaksiyonlarının neden olduğu doğal afete denir.
Yangının, canlılar ve ekolojik denge üzerinde çok büyük derece olumsuz etkisi vardır.
Örneğin, 1906 yılında ABD’nin San Francisco eyaletinde deprem sonrası  ortaya çıkan yangında 3.000 kişi hayatını kaybetmiş binlerce hayvan ve canlı zarar görmüştür.
2023 yılının yaz ayındayız ve ABD’nin Washington Eyaletinin güneyindeki  Underwood kasabasında yangın çıktı. Rüzgar sebebiyle 3. Seviye tahliye uyarısı yapıldı. 540 Dönüm alan küle döndü, en az 10 ev ise kullanılamaz hale geldi.
Yine Temmuz 2023’de Komşu Yunanistan’da alevler yükselmeye başladı. Yangının 3. Günüde alevler geniş alanlara yayıldı. Yangın Türklerin çoğunlukta olduğu köylere ulaştı. Meric bölgesinde 18 düzensiz göçmenin cesedi bulundu.
Gelelim kendi vatanımıza.
Marmaris Armutalan Mahallesi Siteler mevkisinde 29 Temmuz 2021'de başlayan yangın 9 bin 52 hektarlık alan zarar görerek küle döndü.
O zamanları hatırlayan çıkacaktır Twitterda dünyadan yardım istemiştik. Bakanlar yardım twiti atanlara yaptırım uygulanacağını söylemişlerdi oysa ciğerimiz yanınca acıya dayanamayıp yardım talep etmiştik. Yine hatırlayanlar olacaktır o yangınla beraber THK Yangın Söndürme Uçaklarının atıl durumda bırakılarak yangına müdahele edilmemesine Türk halkı tepki göstermiş, hükümet uçakların eski olduğunu ve çalışabilir durumda olmadığını açıklamıştı. Daha sonra THK uçaklarının pilotları; uçakların halen aktif olduğunu görev verilmesi dahilinde söndürme çalışmalarına katılabileceklerini belirtmişlerdi.
Kaynak: Vikipedi
  
Şimdide gelelim memleketimize.
 
Çok değil 23 Temmuz 2023 Yer Çanakkale Kızılkeçili köyü.
Yangınlar artık her yaz olduğu gibi rutinleşmeye başladı. Mutlaka yazları kurak ve sıcaklığın yüksek geçtiği Çanakkaleye’de uğrayacaktı. Bu yangında 1200 hektarı verimli orman sahası ile 1300 hektarı orman dışı toplam 2500 hektarlık alan siyaha büründü.
Cennet vatanın her köşesi gibi burasıda cennetin bir parçasıydı bizler için. Aslında yanan sadece ağaçlar değil ciğerlerimizdi. Dumanları gördükçe içimiz acıyordu, evet televizyondan veya sosyal medyadan görüncede kahroluyor insan fakat canlı izleyince ve elden bir şey gelmeyince bu acının tarifi olmuyor.
 
Bilen bilir, Çanakkale’nin rüzgarı meşhurdur. Kordona çıktığında öyle bir vuru rki yürürken şerit değiştirir yan tarafa geçersin. Yine rüzgar kendini arttırınca konuşulanlar arasında; rüzgar çok bu aralar yine yangın çıkmasa bari bu rüzgarda durmaz denilmeye başlanmıştı ki 24 Ağustos saat 11.30 sıralarında Damyeri köyünden yangın ihbarı ulaştı.
Rüzgarın şiddetiyle öyle hızlı yayıldıki ne olduğunu anlayamadan Çanakkale Merkezden radar mevkinde canlı gözlerle izleyebildik yangını.
Dedik ya; canlı izleyince insan kahroluyor bu sefer kazdağlarına ulaşır korkusuyla herkes hop oturup hop kalkıyordu.
Neyseki ekiplerin çalışması ile yangın Kazdağlarına ulaşmadan kontrol altına alındı ama arkasında 7 köy evini kullanılamaz hale getirdi. Toplamda 5 Bin 712 Futbol sahası büyüklüğünde alan yandı.
Bunların yanında ise en büyük sorunumuz olan Ekolojik denge alt üst oldu. Geçimini hayvancılık ve tarım ile sağlayan köylülerin ahılları yandı hayvanları telef oldu. Zeytin tarları küle döndü, binlerce hayvan evsiz kaldı.
İşin sonunda; fark etmiyoruz ama ekolojik dengeyi, dünyanın düzenini biz insanlar bozuyoruz.
Gelişi güzel atılan cam şişeler, bakımları düzgün yapılmayan köylerdeki elektrik direkleri ve kabloları, söndürülmeden fırlatılan sigara izmaritleri işte tüm bunlar bir ufak kıvılcım ile yakıp yok ediyor herşeyi.
Ya cehaletin önüne geçer bilinçlenir, acil afet komisyoları kurarak gereğini yaparız
ya da Dünya bize acı ve gözyaşı ile yaşatarak öğretecek dünyanın sadece bize ait olmadığını..