Mucuzevi Bitki Kenevir

Marihuana, haşiş, kenevir veya Türkiye‘ de en çok kullanılan ismi esrar. Nasıl bir bitkidir ki anlayabilmiş değilim. Kenevir yıllarca bizlerin aklına “uyuşturucu” olarak kazındı.

290 0

Akın Salkın

Akın Salkın

Marihuana, haşiş, kenevir veya Türkiye‘ de en çok kullanılan ismi esrar. Nasıl bir bitkidir ki anlayabilmiş değilim. Kenevir yıllarca bizlerin aklına “uyuşturucu” olarak kazındı. Biraz araştırınca gördüm ki asırlardır bu mucize bitkiden birçok alanda kullanılmış. Tıbbi amaçlı olarak en az 3 bin yıl önce kullanılmaya başlanılan kenevirin ilk kullanımı ise 8 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu mucizevi bir bitki olan kenevir Sümer tabletlerinde bile geçiyor. Dört önemli bitkiden bahsedilen tabletlerde bunlardan biri de kenevir. Doğada oksijen fabrikası, tıpta ilaç, inşaatlarda, tekstilde malzeme olarak kullanılabilen ve kenevirin faydaları saymakla bitmiyor.
Esrar içildiğinde keyif verici etkisi birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Yarım saat içinde etkisi en üst düzeye gelmekte ve bu etki 2-4 saat içinde sonlanmaktadır. Esrarın sigara halinde içilmesinden (SİGARA VE BENZERİ ÜRÜNLER SAĞLIĞA ZARARLIDIR) itibaren kalp atışlarının %20-50 oranında artmasına neden olmaktadır. Esrar kullanıldıktan sonra kişi oturuyorsa kan basıncı artmakta, ayakta duruyorsa düşmektedir. Esrar kullanımıyla yaşanan psikososyal sorunlar alkol kullanımıyla benzerlik göstermektedir. Bunları sanıyorum ki hepimiz tarafından bilinenler.
Keyif verici ve sarhoş edici etkisinden başka, tıbbi kullanım ve tekstilde hammadde olarak kullanılır. Son yıllarda iklim değişikliğine olan olumlu etkisi gibi özellikleri de keşfedilince İngiltere gibi gelişmiş ülkeler bu bitkinin üretimini artırma faaliyetlerde bulunmaya başladı. Bu enteresan bitkinin tıbbi amaçlı üretimi ve esrarın yasallaştığı ülkeler büyük bir oranda artış gösterdi.
Esrar maddesinin sağlığa olan bilinmeyen faydaları ve iklim değişikliğine olumlu katkı sağlayacak diğer özelliklerinden de bahsetmek isterim.
Cambridge Üniversitesi'nin araştırmasına göre bir hektarlık bir esrar tarlası atmosferde bulunan 9 ila 15 ton karbondioksit gazını emiyor. Aynı büyüklükteki bir ormanın emdiği karbondioksit miktarının yaklaşık 2 katı. Esrar bitkisinin büyümesi sadece 4-6 ay sürerken, bir ağacın büyümesi 30-50 seneyi bulabiliyor. Kenevir bitkisi hızlı büyümeleri sebebiyle daha fazla oksijen salarken, daha fazla karbondioksit emiyor. Bu bitkinin büyümesi sadece 4-6 ay sürerken, bir ağacın büyümesi 30-50 seneyi bulabiliyor. Hemp Global Solutions verilerine göre 1 tonluk kenevir bitkisi 1.63 ton karbondioksit gazı emiyor.
Kaliforniya Pasifik Sağlık Merkezi’nin 2007 yılında yapmış olduğu bir araştırmaya göre kenevir bitkisi, içerdiği "tetrahidrokanabinol kimyasalı" sayesinde kanserin başka hücrelere sıçramasını engelliyor. Moleküler Kanser Tedavi dergisinin yayınlamış olduğu bir makaleye göre kanser hücreleri ID-1 genini kullanarak çoğalıyor ama bu bitkinin ürettiği kanabidiol maddesi ID-1 genini devre dışı bırakarak kanserin yayılmasını durduruyor. İsrail’de Parkinson hastaları ile yapılan yeni bir araştırmaya göre, kenevir tüketimi Parkinson’un sebep olduğu etkileri azaltarak, uyumayı kolaylaştırdığı ortaya çıktı. Esrar tohumundaki protein miktarı yaklaşık yüzde 25. Antep fıstığı, yer fıstığı ya da nohut ve fasulye gibi baklagillerden bir farksız. Kenevir tohumu bunun yanında yüzde 30 oranında yağ içeriyor. Omega-6 ve omega-3, ayrıca E vitamini, magnezyum, kükürt, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir
ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin. Kenevir tohumları, kalp hastalıkları riskini azaltabilecek nitrik oksit üreten yüksek miktarda amino asit arginin içeriyor. Bunlarda damarlarını genişletip, kan basıncının düşmesine ve kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı oluyor.
Kenevirin pamuktan 10 kat daha dayanıklı ve maliyeti az olduğu da biliniyor. Bazı araştırmalar kenevirden yapılan ipin antibakteriyel olduğunu ortaya koyarken, DNA'larında nano teknolojinin olması da ayrı bir mucize. Hatta denizcilerin kullandığı halatların bile yüzde 90'ı kenevirden yapılıyordu. İlk kot pantolonun hammaddesi kenevirdi. İnsanlık tarihinin bilinen en eski elyafı da kenevirden yapıldı. Kenevir, dayanıklı giysiler yapmak için kullanılabilecek çok güçlü bir doğal elyaf. Bunun yanında kenevir kumaşları oldukça yumuşak bir dokuya sahip. Kenevirden elde edilen kumaşlar lif bakımından oldukça zengin ve daha az terletiyor. Kenevir yaprakları lifleri, ağırlıklarının 7 katına kadar su emebiliyor, lifleri çok yoğun olduğu için güneşin zararlı mor ötesi (UV) ışınlarına karşı da güçlü bir kalkan durumunda. Kenevir giysiler nemi emiyor ve kışın sıcak, yazın serin tutuyor.
İşlendiğinde çelikten bile daha sağlam olmasının yanı sıra olduğu maliyetinin düşük olmasıyla da yalıtım da ve tuğla olarak kullanılıyor.
Son yıllarda değeri yeniden keşfedilen bu mucizevi bitkinin, son yıllarda dünyada geniş bir pazarı oluştu. Grand View Research, Inc. tarafından yayınlanan bir rapora göre, küresel endüstriyel kenevir pazar büyüklüğünün 2025 yılına kadar 10,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 10 yıl içinde ise bu rakamın 150 milyar doları bulması öngörülüyor. Şu anda Çin, İngiltere, Fransa ve Kanada başta olmak üzer 32 ülkede çiftçilerin endüstriyel kenevir yetiştirmelerine izin veriyor.
Türkiye, durumun hem ekonomik hem de çevreyle ilgili faydasının farkına yıllar sonra vardı. 2016 yılı sonunda yönetmelik değişimi yapıldı; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta kenevir üretimi serbest bırakıldı. Altyapıların oluşturulmaması ve bazı bürokratların engelleri yüzünden Türkiye henüz bu pastadan bir pay alabilecek noktaya gelemedi. Türkiye'de kenevir üretiminin serbestleştirildiği 19 ilden bazılarında ekim bile yapılmadı. Kastamonu, geçmiş yıllarda 24 bin tona kadar üretim yapılan ve bazı tesisleri olan bu şehirde, yıllar içinde üretim düştü ve mevcut sorunlar onların da karşısına çıktı.
Ülke olarak bu mucizevi bitkiyi daha fazla tanıyıp gerektiği gibi yetiştirebilirsek 150 milyarlık pastadan bizde payımızı alabiliriz. Kim bilir belki de ekonomik kurtuluşumuz budur.
 


Etiketler; #Kenevir
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.