Dünyada Artan Enerji Fiyatları ve Önlemler

Geçen yıl enerji ve doğal gaz kaynaklarındaki dünya çapında bir daralma ve bunun sonucunda toptan gaz fiyatları hızla artış, Dünyada ve özellikle Avrupa’da krizlere yol açtı.

197 0

Akın Salkın

Akın Salkın

Bu artış ve krizin nedenleri;
2020/21'de Avrupa'da kışın soğuk geçmesi depolanan gaz miktarı da düştürdü, rüzgârsız geçen yaz aylarında, rüzgâr enerjisinden yeterince yararlanılamadı. Başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinde kömür kullanımını azaltma çabaları, doğal gaz için talep artışı oldu. Ayrıca Avrupa’nın en büyük doğal gaz sağlayıcısı olan Rusya ve Ukrayna savaşı en büyük etkenlerdir.
Bunun üzerine Avrupa Birliği, enerji fiyatı artıştan etkilenen şirket ve tüketiciler için üye ülkelerden acilen yardım fonları yürürlüğe sokmasını istedi. Doğal gaz ve elektrik faturalarındaki artışın etkilerini azaltmak için Avrupa ülkeleri birçok önlemler aldı. Bu önlemlere bir göz atalım;
İTALYA
İtalya Hükümeti elektrik ve doğal gaz faturalarını düşük tutmak için 3 milyar euroluk bir paket açıkladı. Buna göre faturalara eklenen ek ödemeler kaldırılacak. Ayrıca düşük gelirli ailelere doğrudan fatura ödemelerinde kullanılmak üzere nakit desteği sağlandı.
YUNANİSTAN
Yunanistan ülkedeki hane halkının çoğuna sübvansiyonlar aracılığı ile destek oluyor. Buna göre her ay tüketilen ilk 300 kilovat saat elektriğe 9 Euro destek sağlayıp düşük gelirlilere doğrudan destek ödemesi yapıyor.
İSPANYA
İspanya da yürürlüğe soktuğu acil eylem planı ile tüketicilere destek olmayı hedefliyor. Ülkedeki yenilenebilir enerji üreticilerinin elde ettiği karları sınırlandıran hükümet buradan altı ay içerisinde elde edilecek 2,6 milyar euroluk kaynağı tüketicilere aktaracak.
ALMANYA
Almanya, enerji piyasasına müdahale etmeme yönünde bir eğilimdeydi ancak fiyatların yükselmesi sonucu, 'yeşil enerjiye geçiş' kapsamında hane halkından elektrik faturası adı altında alınan ek vergilerin düşürüleceği belirtildi. Bunun da 3 kişilik bir ailenin yıllık elektrik faturasına yaklaşık olarak 130 Euro civarında olması bekleniyor. Alman medyasına göre, vatandaştan alınmayacak olan bu miktar için hükümet, firmalara 1 milyar euroluk sübvansiyon desteğinde bulunacak.
PORTEKİZ
Portekiz de elektik fiyatlarında tüketiciye yansıtılan bir artış olmayacağını açıkladı. Hükümet elektrik faturalarındaki bazı ek ödemelerin kaldırılacağını duyurdu.
Birkaç Avrupa ülkesinin önlemleri böyle ya ülkemizdeki önlem ve destekler ne biliyor musunuz?
Anadolu Ajansının 17.03.2022 deki haberine göre;
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik üretim maliyetlerinde yaşanan fiyat artışlarının kısa ve uzun vadeli etkilerinin değerlendirileceğini belirterek, elektrik maliyeti ve fiyatlarındaki artışa karşı 6 aya kadar önlem alabileceğini duyurdu.
EPDK'den yapılan açıklamada, bugünkü kurul toplantısında tüketiciye yönelik enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik karar alındığı aktarıldı.
Elektrik Piyasası Kanunu'na eklenen hükümle dünyada enerji piyasalarında oluşan fiyat artışlarının tüketicileri daha fazla etkilememesi için kurumun önlem alabilmesine imkân sağlandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Ülkemizde hidrolik, rüzgâr, güneş, jeotermal, yerli kömür, ithal kömür ve doğal gaz gibi birbirinden farklı kaynaklar vasıtasıyla üretilen aynı miktarda elektrik enerjisi için katlanılan maliyetler birbirinden oldukça farklılık gösterebilmektedir. Yurt dışı piyasalardan kaynaklanan kömür ve doğal gaz maliyetlerindeki artışlar piyasamızda oluşan elektrik fiyatlarını da etkilemektedir. Bu durum maliyetleri nispeten daha az artan kaynaklardan üretilen elektriğin satış bedelinin de artmasına neden olabilmektedir. Bu maliyet farklılıkları, birbirine yakın seyrederken ve elektrik piyasamızda herhangi bir soruna sebep olmazken, üretim kaynak maliyeti farklılıklarında yaşanan artışlar serbest piyasa fiyatlarında makulün üstünde artışları da getirebilmektedir."
Açıklamada, aynı ürün için bazı kaynak türlerindeki santrallerin maliyetlerini dahi karşılayamadığına işaret edilerek, "Başka kaynak türlerinde ise aşırı oranda karlar oluşabilmektedir. Bu durum sadece üreticiler açısından değil ister serbest piyasadan, isterse düzenlenen tarifeden enerji alsın bütün tüketicilerimize fiyat artışı riski olarak yansıyabilmektedir. Bu nedenle elektrik enerjisi fiyatlarının makul olmayan değerlere ulaşmasının önlenmesi, yaşanan kaynak maliyeti artışları nedeniyle üretim yapamayan santrallerin de arz güvenliğine katkısının sağlanması ve piyasanın sağlıklı ve kesintisiz işleyişinin sürdürülebilmesi için kanunun verdiği yetki çerçevesinde kurumumuzun alacağı önlemlerin usulü belirlenmiştir. Usul ve esaslar çerçevesinde arz güvenliği veya fiyat artışlarının tüketicilerimize olan etkileri kısa ve uzun dönemli olarak değerlendirilmesi sonucunda oluşan şartlar değerlendirilerek serbest piyasa yapısını bozmadan ve piyasanın işleyişine müdahale etmeden Kurumumuzun kanunun cevaz verdiği ölçüde 6 aya kadar önlem alması sağlanacaktır." ifadelerine yer verildi.
EPDK'nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile arz güvenliği başta olmak üzere elektrik enerjisi ve kaynaklarının fiyatlarını yurt içi ve yurt dışında takip etmeye devam edeceği aktarılan açıklamada, gerekli görülmesi halinde kanun ve mevzuat kapsamında bütün önlemlerin alınacağı vurgulandı.
Sonuç ortada Birçok Avrupa ülkesinin 2021 yılının Ekim ayında aldığı kararlar. Türkiye’nin 2022 nin Mart ayında açıkladığı ve 6 aya kadar alınacak önlemler ( henüz somut bir bilgi bile yok)
 


Etiketler; #akın salkın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.