Geçmişten Günümüze... Fark, Tonla!...

Çanakkale; Antik Çağ'da yaşamış İyon yalı ozan. Batı edebiyatının ilk büyük eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarında başkarakter olan şehir.

3235 0

Akın Salkın

Akın Salkın

Çanakkale; Antik Çağ'da yaşamış İyon yalı ozan. Batı edebiyatının ilk büyük eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarında başkarakter olan şehir. Bölgemizde ilk yerleşim yaklaşık M.Ö 6000 yıl öncesindeki Bakır Çağı'na dayanır. Bölgemiz MÖ 7. yüzyılda Lidyalıların hâkimiyetine girmiştir. MÖ. 6. yüzyılın ortalarında bölgede Pers egemenliği başlamıştır. Yunan tarihçi Herodot'a göre Çanakkale Boğazı üzerinde Avrupa'ya geçmek için ilk köprüyü yapan Xerxes'tir. MÖ 334 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender Perslerin hâkimiyetine son verdi. İskender’in ölümünden sonra Balkanlardan gelen Kelt kökenli Galatlar, bölgeye yerleşmişlerdir. MÖ 133'te Roma hâkimiyetine giren Çanakkale, Roma İmparatorluğu'nun 395'te Doğu ve Batı diye ikiye ayrılmasından sonra, Bizans adıyla anılacak olan Doğu Roma İmparatorluğu'nun hâkimiyetine girmiştir Bölgede ilk Türk hâkimiyeti 11. yüzyıl sonlarında ünlü deniz komutanı Çaka Bey'in seferleri ile başlamıştır. Sonrasında Karesi Beyliği ile devam eden Türk hâkimiyeti, 1361 yılında beyliğin savaşsız bir şekilde Osmanlı İmparatorluğu'na katılması ile bölgede yaklaşık 6 asır sürecek bir Osmanlı dönemi başlamış oldu. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına da ön ayak olan 1915 te tüm dünyaya karşı verilen destansı bir savaşla sınırlarımız içinde kaldı ve bu günlere gelindi.
M.Ö 6000 yılından beri dünya medeniyetlerinin başşehri olmasına rağmen şimdi ne durumda birde ona bakalım. Bunca kültürel zengin geçmişi ve doğal güzelliği olan bu şehre şu an ki çirkin mimarisi hiç yakışmıyor. Peki ya bunun sorumlusu kim? tabi ki yerel yöneticiler. Yöneticilerimizi nasıl neden ve neye göre seçiyoruz? Son seçimlerde ki gözlemimi yazmak isterim. Bir kısım seçmen kendince kötünün iyisine oy veriyor, bir kısmı sevdiği benimsediği görüşleri temsil edene, bir kısmıysa projelere göre oyluyor. Büyük bir çoğunluğu da pişman ne yazık ki ( siyasi ve maddi çıkarları olan ve siyasi fanatikler hariç).
 
2002 yılından 2004 yılına kadar emaneten belediye başkanı seçilen sayın başkanımız, 2004 yılında ‘’önce insan, sonra başkan’’ sloganıyla. 2009 yılında  “Barışın Kenti Uygar Çanakkale’yi Yaşatan ve Yöneten Belediye” sloganı.   2009 yılı yerel seçimlerinde, “Daha Yaşanabilir Bir Çanakkale İçin” BEN VARIM diyerek. 2014 ve 2019 yılı yerel seçimleri için yeniden partisinin adayı olarak belirlenen Ülgür GÖKHAN “ kendime de, kentime de güveniyorum” diyerek. Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’nin Belediye Başkanı seçildi. Son seçimlerde de Çocuk, Gençlik, Emekli, Kadın, Aile, Engelsiz Yaşam, Sağlık, Spor, Yaşam ve Çevre olmak üzere toplam 10 ana başlık altında ve her birinin 7 alt başlığı bulunan toplamda 70 projesini sundu!!! Dile kolay 20 yıldan beri bu kenti yönetiyor…
Hangi sorunu halletti bu 20 yılda diye sordum kendi kendime oturup düşündüm işin içinden çıkamadım. Hadi ÇOCUK, GENÇLİK, SAĞLIK, SPOR ana başlıkları ve alttan gelen 7şer başlıkla beraber 28 projeyi esenlerde yapılan SAĞLIKLI YAŞAM PARKI yaparak tek kalemde halletti diyelim. ENGELSİZ YAŞAM, EMEKLİ, KADIN, AİLE, YAŞAM VE ÇEVRE için ne yaptı. Bulamadım, ya trafik, oto park bu iyice içler acısı. Detaya girmeden birkaç soruna değinmek isterim.
Engelsiz yaşam dendi ama Cuma pazarının oradaki kaldırımlarda hiç yürüdü mü? Acaba başkan. Kaldırımları ve engelli yolunu dükkânların stantları teşhir reyonları kaplamış durum da bırakın engelliyi normal insanlar bile geçmek için kaldırımdan yollara inip zar zor geçiyor. Ya aygaz kavşağındaki yaya geçindeki trafik tabelaları tam göz hizasında yayalar yolu ve araçları hiç göremiyor. Halk bahçesi birkaç sene önce milyonlarca liraya söküldü tekrar yapıldı hem de ne yapılma 7 den 70 kimsenin yürüyemediği kayrak taşlı yoluyla treji komik. Cumhuriyet meydanına gelelim; 8000 yıllık geçmişi olan bir bölge Cumhuriyetin temel taşlarının örüldüğü, şehitler diyarı Atatürk’ün kendini gösterdiği, Cumhuriyet sevdalıların yaşadığı kente yakışıyor mu? Kırılmış ve yerinden çıkmış taşlar. Her yağmurda kısım kısım göletler. 1930 lar da Atatürk’ün sağlığında yapılmış bir heykel! Tamam, heykel çok değerli fakat daha uygun bir yere taşınıp yerine daha gösterişli heykel ve Çanakkale’ye yakışacak bir meydanla daha güzel olur. 20 yılda hiç mi otopark yapamaz bir belediye size de mantıksız gelmiyor mu? Bana gelmiyor neden mi? Nasıl olsa insanlar yol kenarına kaldırımlara park ediyorlar. Hele ki trafik sorununu çözmek bu kafayla imkânsıza yakın toplu taşıma araçlarının yol ortası yerine duraklara yanaşarak yolcu indirip bindirmesini öğretmemiş. Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde çöp kamyonlarının ana yollarda çöp toplamaması gerektiğini planlayamayan bir belediye.
Gelelim şehrin mimari durumuna istesen bu kadar çirkinleştiremezsin vallahi, feribottan inip 200 mt sonra gir Demircioğlu Caddesine sanki Anadolu da bir kasabaya geldin sanırsın. Bozulmuş kaldırımlar, sol tarafında meydanımsı bir alan, sağ tarafta birbirine hiç uygun olmayan, katları bile birbirini tutmayan kimi boyalı kimi boyasız bazılarının sıvaları dökülmüş bir sürü rengârenk bina. Her seçim döneminde yapılacağı taahhüt edilen Belediye iş merkezi ve katlı otoparkı düzenlemek için en ufak bir adım bile atılmıyor ve atılmayacak ta böyle giderse. Hiç mi şehir plancın çevre mühendisin yok belediye bünyesinde! En ayıbı da ne biliyor musunuz? 2015 yılından beri yapmayı beceremedikleri belediye binası dile kolay 6 yıl geçmiş aradan. Onun yanında sanki oralarda oturanları cezalandırmak istermiş gibi kapatılan bir sokak onun da yanında eskiden alışveriş merkezi olan ama şimdi oto parkımsı bir mezbelelik. Öyle veya böyle bir şekilde belediye ile kıyısından köşesinden ilişkili cennet otoparkının duran inşaatı (askerlik şubesi karşısı) görüntü kirliliği bir yana arka bahçesi tam bir mikrop yuvası. Çok ayıp çok!
Geçtiğimiz aylarda bir yerlerde okumuştum. Yeniden adaylığı için karşılaştığı en büyük eleştirinin yaş olduğunu sanıyor sayın başkan. Bu yüzden de Yılmaz Büyükerşen ve Biden’i örnek vermiş ve onlar benden yaşlı demiş. Keşke yaşlarını değil de yaptıkları işleri örnek gösterseydi de öyle mukayese etseydi kendisini.
Önce İnsan, Barışın Kenti, Kenti Halkıyla Yönetmek bunlar sayın başkanın sık kullandığı sözler keşke bunları uygulayabildiğini görseydik. Siyasi geleceği için kendi partisindekilerle bile dün kavga ettiğiyle bugün barışıp bugün barıştıklarıyla yarın küsme enerjisini Çanakkale yönetimini nasıl daha iyi yaparım diye harcasaydı. Daha iyi olmaz mıydı?
Çünkü Çanakkale insanıyla tarihiyle çok daha iyi şeyler hakkediyor…
 


Etiketler; #akın salkın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sultan çelik653 - 07.12.2021 06:58:33
her satıra katılıyorum