Tezatlar Tezatlar

Tezatlık nedir? İlk önce onu açıklayalım. Birbirine zıt olan düşünce, duygu hareket ve durumların birbirleriyle ilgili olarak aynı ortamda olmasına ve çelişmesine tezatlık denir.

297 0

Akın Salkın

Akın Salkın

Tezatlık nedir? İlk önce onu açıklayalım. Birbirine zıt olan düşünce, duygu hareket ve durumların birbirleriyle ilgili olarak aynı ortamda olmasına ve çelişmesine tezatlık denir. Bunlarla da her an kendi içimizde, yakın çevremizde, şehrimizde, ülkemizde ve dünyada karşı karşıya geliriz. Kendi içimizde ki çelişkilerle bir şekilde başa çıkma ihtimalimiz çok fazladır. Ya ülkemizde ki tezat ve çelişkiler, bunlarla nasıl başa çıkarız. Pek te kolay gözükmüyor bunlarla başa çıkmak. Hele ki ekonomik, sosyal ve kültürel tezatlıklar bular en zoru!
Ülkemizde; Bir yandan her ürüne ardı ardına gelen zamlar, bir yanda daha fazla zam gelmeden alınan mallar veya almak için girilen kuyruklar. Yurdum insanı, örneklemek için söylemeden geçemeyeceğim benzine gelen zam her benzinlikte 40-50 araba kuyruk olmuş bekliyor. Deposu boş olsa toplamda yapacağı kar 50-60 TL. En fazla bir ay sonra bitecek bir depo için. Günlük yapacağı kar 1 TL. Kredi kartlarının dolan limitleri ve girilen borçları saymazsak. Küçümsediğim için yazmıyorum tabi ki böyle davranmanın kendine göre haklı bir nedeni vardır. Ben depoları doldurmak yerine araçları daha az kullanmak ve gidecekleri yere araçlara tek tek binilmesi yerine birkaç kişi ( hepimizin gördüğü gibi yoğun trafik her araçta bir sürücü yolcu yok denecek kadar az) binseler daha iyi olmaz mı?  Efsane Cuma (kara Cuma) denen alışveriş çılgınlığı içinde öyle düşünüyorum. Pandemiden dolayı sokağa çıkma yasağının bittiği ilk günlerde de insanlar giyim mağazalarında kuyruklar oluşturmuştu.
Bir yanda milyonlarca liralık vergi borçları silinen büyük şirketler. Silinen borçları kadar parayı, ultra lüks yaşantılarıyla harcayan şirket sahipleri. Hiçbir vasfı ve kabiliyeti olmasa da bir şekilde kazanılan makamlar. Havadan sudan hak edilmeden kazanılan paralar. Yine hiç zorlanılmadan kazanıldığı için zorlanılmadan harcanan paralar. Diğer tarafta trafik cezası nedeniyle bankada ki tüm parası bloke edilen insanlar. (Bunlardan biride benim. Yanlış parktan yediğim ve ödemeyi unuttuğum 180 TL lik bir ceza faiziyle birlikte 683 TL olmuş ve bankada olan, kredi kartı ödemek için yatırmış olduğum 3250 TL parama bloke konmuş) yokluktan pazarlarda yerlere dökülen sebze ve meyveleri toplayan insanlar. Kayıt dışı (sigortasız) çalıştığı halde asgari ücret bile alamayan insanlar. Bin bir zorlukla gidilip bitirilen okullar sonrası, işsizlikle karşılaşmak veya herhangi vasıfsız işçinin yapabileceği bir işte karın tokluğuna çalışan insanlar. Bunlardan daha da acısı yokluktan çocuklarını bir yerlere bırakan analar ve parasızlık yüzünden parçalanan aileler. Ekonomik tezatlarımız, bunları çözecek olan ülke yönetimine seçtiğimiz veya seçeceğimiz kişiler olacak.
Ülkemizde yaşayan 80 milyondan fazla insanın yarısını (%49,6) kadınlar oluşturmaktadır. Kadınların rolü nedir? Kadının doğası itibari ile ilk ve en önemli görevi, hayat vermektir Orta Asya'da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Kadınlar ata biner ok atar, ağır sporlar yapar ve savaşlara katılırlardı. Toplumda tek eşlilik prensibine bağlı kalınır, ev eşlerin ortak malı sayılırdı. Böyle bir kültürden gelmemize rağmen son yıllarda iyice artan bu kadına şiddet neden anlayabilmiş değilim. Bu çelişki veya tezat her ne dersek çözmek işinin büyük bölümü yine kadınlarımıza düşüyor. Çünkü kadına şiddeti uygulayan erkeği yetiştiren yine bir kadın.
Bir yanda da bazılarına göre ülkemiz daha fazla muhafazakârlaşıyor bazılarına göre dinden gittikçe uzaklaşıyor. Bu değişimi bazı kesimler modernleşme olarak görmekte bazıları gericilik olarak görmekte. Buda içinden çıkılması çok zor bir tezatlık. Bunu çözmek politika ve siyasete bırakılırsa karmaşık bir duruma gelecektir. Hiçbir toplumu başka bir topluma, hiçbir kültürü başka bir kültüre dönüştürmeye çalışmamalı bu zorlanırsa iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Bunun da bence çaresi sevgi saygı ve hoşgörüdür. Biraz da karşımızdakinin hayat tarzını öğrenmek ve asgari müşterek te buluşmaktır.
Tüm bunlardan yola çıkarsak ilk önce kendi tezatlarımızı çözelim ki buradan da yola çıkarak toplumsal tezatlarımızı çözmekle ilgili kararlarımızı daha bilinçli verebilelim.
 


Etiketler; #Tezatlar
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.