Kitap rantı!

Uzun bir aradan sonra okullar kapılarını açtı öğrenciler. Öğrenciler güle oynaya okullarına giderken, veliler öğrenci masrafları ile arkalarında üzgün üzgün bakmaya başladı.

166 0

Arif Sürahi

Arif Sürahi

Uzun bir aradan sonra okullar kapılarını açtı öğrenciler. Öğrenciler güle oynaya okullarına giderken, veliler öğrenci masrafları ile arkalarında üzgün üzgün bakmaya başladı.
Üzgünlüğün en büyük nedeni ise ortaya çıkan öğrenci masrafları.  Barınma, servis, kıyafet, kırtasiye gibi bir çok masraf kalemleri var.
Ama benim de anlamadım bir kalem var ki o çok tuhafıma gitti. Ve velilerin de en çok şikayet ettiği alan da bu.
Bildiğiniz gibi okullarda kitapları devlet veriyor. Ama devletin verdiği kitaplar işe yaramıyor diye öğretmenler tercih etmiyor. Bu yüzden öğretmenler öğrenciler ek kitap aldırıyor.
Eğer devlet kitap veriyorsa ve bu kitaplar okutulmuyorsa, bunun bir çok nedeni var.
Hemen bu nedenleri sıralayalım sonra gelelim işin gerçek tarafına.
Öğretmenler, devletin verdiği bu kitapları beğenmiyorsa o zaman bu kitaplar çok kötü hazırlanıyor. Kötü hazırlanan kitapları devlet o zaman neden dağıtıyor. O zaman devlet bunları daha iyi yayın evlerine veya eğitimcilere hazırlaması gerekiyor.
Gelelim ikinci şıka. Eğer devletin dağıttığı kitaplar normal ise ve buna rağmen öğretmenler beğenmeyip yeni ek kitaplar istiyorsa o zaman bu işin içinde başka bir rant var. O zaman ya okul yöneticileri ya da öğretmenlerin istedikleri ek kitapları satan veya hazırlayanlarla bir bağlantısı var.
Burada da bir rant dolaşıyor demektir.
İşin sonunda her iki tarafta da normal olmayan gelişmeler yaşanıyor. Burada zarar gören veliler oluyor. ortalama 500 TL civarında velilerin zararı var. O da bazı insanlar için çok büyük bir para.
Devlet duruma hemen el koyması gerekiyor. Bu sorunu ortadan kaldırması gerekiyor. Veliler kitapları devlet dağıtıyor diye biliyor. Ama o dağıtılan kitaplar okutulmuyor. Bu da çok ciddi bir sorun.
Şimdiye kadar el atılmamış. Yazık…. Giden milli servete yazık…
 
 
 
 


Etiketler; #Kitap rantı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.