ÇANAKKALE’DE BİR DEVLET OKULUNA BİLGİSAYARI VELİLER ALACAK

Bazı partiler, bazı insanları,  o insan, parti üyeliğinden e- devlet üzerinden istifa edince, iki haftada üç kere arıyor,

645 0

Dilek Akşen

Dilek Akşen


Bazı partiler, bazı insanları,  o insan, parti üyeliğinden e- devlet üzerinden istifa edince, iki haftada üç kere arıyor, ‘Acaba neden istifa ettiniz’ diye! Anlatayım mı neden istifa etti! Yemin etsem başım ağrımaz,  en yakın şahit benim!
Kızım birinci sınıfa başladı. Bir aydır heyecandan uyuyamıyorum, keşke uyusa idim! En azından uykum yanıma kar kalırdı.
Benim ilkokula gittiğim yıllarda,  ders kitaplarını devlet karşılamazdı. İlk ders gününde öğretmen elimize bir liste tutuşturur, çıkışta koşa koşa kırtasiyeye giderdik. Bazen de bir üst sınıftan bir tanıdığımızın kitaplarını alırdık. Zaten çoğu kitap tertemiz olurdu, çünkü bir de her ay dergi alırdık, dersler dergiden işlenirdi. Kitaplar, git gel konya altı saat, çantada gider gelirdi. Ben bir de çok çelimsiz bir çocuk olduğum için o çanta bana tank gibi gelirdi. Hala sırtım ağrıyor! Öyle sınıfta dolap falan yoktu, zaten iyi ki okul vardı, bazı yerlerde okul bile yoktu. Bir de aidat vardı. Birinci dönem, ikinci dönem ödenirdi. Ödeyemeyince, öğretmen uzun ince bir kâğıdı elimize tutuşturur, ‘Bunu babana ver’ derdi.  Babama ‘Öğretmen veli toplantısı  var’ dedi deyince, ‘ Yine ne istiyormuş’ derdi. Öğretmenin ne suçu varsa!
Uyum eğitiminden sonra beni de toplantıya çağırdılar. Güldüm içimden, ne isteyecekler acaba diye! Toplantıya girdik. Tanıştık!  Pandemi tedbirlerini konuştuk. Sonra konu sadede geldi!
Sınıfın bilgisayarı yokmuş! Sınıfın yani, sınıfta kullanıma hazır bilgisayar yokmuş! BİLGİSAYAR YOK!
Çocukları okula başladığı için fedakâr, heves ve istek dolu heyecanlı veliler hızla aralarında birleştiler, bir bilgisayar seçtiler, kişi başına miktarı belirlediler. Eğer durumu müsait olmayan veli varsa, yine aramızda halletmek üzere özelden bildirilmesini de rica ettiler ve şimdi bekleyiş başladı.
Devletin sınıfında bilgisayar yok! Ben de böylece ‘Nereye gitti benim vergilerim’ diyenlerin tarafına geçmiş oldum.
Geçiyorum lüks makam araçlarını,  fuzuli harcamaları, gereksiz davet giderlerini, kurum bütçelerini...
Geçiyorum ödediğim fazla vergileri, aldığımız az maaşları, liyakatin yanımıza bile uğramayışını…
Kızımın sınıfından daha büyük makam odaları gördüm ben… Kızımın sırasından daha kaliteli makam masaları…
Uzaktan eğitim modelini deneyimlediğimiz şu süreçlerde kendi evime de son teknoloji bir bilgisayar alma hazırlığı içerisinde iken bu ay devlete bir bilgisayar alacağım sanırım!
Benim kızım mı devlet okuluna gidiyor ben mi devlet okulunu okutuyorum, anlamadım!
Bazılarına şaka gibi geliyor ama bazı aileler gerçekten çok minik bir maaşla üç minik okutuyor! Gözümle gördüm!
O minik maaştan bir de devlete bilgisayar almak için bir bütçe ayıracak sanırım bu ay!
Sonra bazıları bazı parti üyeliklerinden istifa edince,  iki haftada üç kere ararsınız, ‘Acaba neden istifa ettiniz’ diye!
 Siz ülkeyi şahlandırırken, biz sınıfımıza bilgisayarı en uygun nereden alırız, onu araştırıyorduk!
Acaba neden!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #dilek akşen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.