PANDEMİ SÜRECİNDE MÜZİSYENLERİN YAŞADIĞI ZORLUKLAR - 2

Çalışma şeklimiz ve kazancımız...

6264 0

Burcu Kaygısız

Burcu Kaygısız

3.            Çalışma şeklimiz ve kazancımız,
Genellikle eğlence sektöründe çalışan insanların çok büyük bir bölümü yazın  kazandıklarını, kışın harcayarak geçim giderlerini sağlarlar, bizim sektör bu sürece 2020 mart ayında değil 2019 ekim ayında yaz sezonunun bitmesi ile girdi, çünkü önümüzde bir kış vardı ve biz tekrar yaz aylarının gelip sektörümüzün hareketlenmesiyle tekrar işlerimizi yapacağımızı düşünürken 2020 Mart ayında pandemi sürecinde tamamen kapandık ve bugüne kadar sadece sanırım 55 gün kadar açık kaldık bu süreçte de malesef çok az iş yapabildik.
 
4.            Sektörümüzün açılıp kapanması,
Sektörümüzün en büyük sorunlarından biri, kapanmalar ve açılmalar olurken bunun bize son bir kaç hafta kaldığında söylenmesidir, özellikle etkinlik sektörü aylar ve hatta neredeyse 1 yıl öncesinden yapılan hazırlıklar ve görüşmeler şeklinde çalışır, yani bir kuaför veya restauranta sizi cuma kapatıyorum pazartesi açacağım denilebilir, kuaför makasını alır restaurant ocağın altını yakar iş başlar ama bu bizde böyle değil, örneğin bir düğün düşünün, önce bir yüzük, kuyumucu ile başlar, aylar öncesinden mekan ile anlaşılır, davetiyeler basılır, organizasyon firması ile anlaşılır, video fotoğrafçı, müzik gurubu veya dj ile anlaşılır, tadımlar yapılır, gelinlik ve damatlık kıyafetler aylar öncesinden hazırlanır, ev kiralanır, beyaz eşya, mobilyalar, kuaför, halıcısı, perdecisi, mutfak eşyası v.s. bu liste uzar gider, kısacası bu sektörün öngörü ile önceden belirlenen bir takvimde açılma veya kapanma tarihleri belirlenmelidir, tabi bu öngörü iyi yönde veya kötü yönde de olabilir, bu durumda biz sektör olarak önümüzü görüp hazırlıklarımızı buna göre yapabiliriz. Geçtiğimiz sene önceden belirtilmediği için Eylül ayı başındaki hızlıca kapamadan dolayı, organizasyon ve etkinlik mekanlarının yaptığı mutfak ve tedarik masrafları, çiftlerin yaptığı harcamalar ayrıca sektör bileşenleri için bir zarar olmuştur. 
 
5.            Mesleğimiz,
Sektör çalışanları olarak emin olun biz de isterdik ay sonu maaşımız bankaya yatsın, sektörümüz çalışanlarının büyük bir kısmı iş varsa para kazanır yoksa kazanç sıfırdır, yani düşünün 2019 ekim ayından günümüze maaş alamadığınızı, banamı sordunuz müzisyen olurken veya eğlence sektöründe çalışırken diyenleri duyar gibiyim, bende isterdim bir fimada ceo olmayı veya devlet memuru olmayı, ama meslekler ve insanlar vardır, herkesi ceo, genel müdür veya devlet memuru yapamazsın, birileride bu meslekleri seçer, malesef kimseye sormadık müzisyen olurken, sormayacağızda.
 
6.            Sektörümüzün büyüklüğü,
Ortalama yılda 550 bin çift evleniyor ve bununla birlikte yaklaşık 55 milyar tl değerinde bir iş hacmi yaratıryor ülke ekonomisine. Yine bir düğünü ele alalım, bir çift düğün yapmak istediğinde, öncelikle kuyumcu ile başlar, düğün salonu veya etkinlik mekanı ve bu mekandaki çalışanlar ve tedarikçileri faydalanır, organizasyon firması ile anlaşılır, çiçekçisi, süslemecisi, malzeme tedarikçisi, çalışanı faydalanır, gelinlik ve damatlık alınır, gelinlik damatlık satanlar, bu firmaların çalışanları ve tedarikçileri faydalanır, ev kiralanacak veya satın alınacaktır, inşaat sektörü ve emlakçılar, ev boyacanak boyacılar, beyaz eşya alınacak, beyaz eşya üreticisi ve çalışanı tedarikçileri faydalanır, mobilyalar alınacak, mobilya üreticileri çalışanları, davetiye basılacak, matbaası, müzik gurubu veya dj ile anlaşılır, ses ve ışık firması çalışanları, nakliyecisi, jeneratörcüsü faydalanır, saç makyaj yapılacaktır, kuaförü çalışanı, video fotoğraf çekilecektir, fotoğrafçısı çalışanı tedarikçileri ve bu liste uzar gider, sadece bir düğün dedik ama ne kadar insana dokunduğunu hesaplayabildiniz mi ?
 
7.            Yapılan yardımlar,
Evet, gerek hükümet veya yerel belediyelerin ve stk'ların yardımları oldu sektör çalışanlarına, ama malesef bu yardımlar emin olun ceviz kabuğunu doldurmayacak kadar, bir ailenin geçimini düşünün, ev kirası, giderleri hele ki çocuk bakıyorsa, evet hatırlatayım 2019 ekim ayından beri evine para girmeyen bir hane düşünün, dokunulan her bir insan için teşekkürler ama yetersiz ve sürekliliği malesef yok.
 
8.            Temennimiz,
Diğer sektörlerde olduğu gibi, yeni normal hayata bizim sektörümüzün de hazırlanıp bir an önce açılması gerekiyor, ve çok kısa bir sürede, etkinlik sektörü için bir tarih verilmediği sürece, sektörümüz malesef 2021 yılını da kayıp olarak geçirecek, geçtiğimiz sene bu sebeple organziasyonların neredeyse tamamına yakını iptal olmuştu, malesef intihar eden onlarca müzisyen dostumuz, etkinlik, eğlence sektörü çalışanları oldu, sosyal medya da bunlar küçük bir haber olarak söylendi ama bundan milyonlarca insanın hala haberi yok, iflas eden yüzlerce firma oldu, bundan kimsenin haberi yok, etkinlik sektörü adı altındaki yüzlerce firma, binlerce çalışan, milyonlarca aile bireyi'nin malesef dayanacak hali vakti zamanı k a l m a d ı .
 
9.            Acilen,
Acilen sektörümüz için belirsizliğin ortadan kaldırılması ve bir açılma tarihi bekliyoruz, istiyoruz, hes kodu, alınan tedbirler, kurallar dahilinde yeni normal hayata tüm sektörler nasıl ayak uyduruyor ve uyduracaksa etkinlik sektörüde bu şartlarda açılabilir, a ç ı l m a l ı d ı r.
 
 
ANKARA MÜZİSYENLER DERNEĞİ BASIN SÖZCÜSÜ RÜZGAR ODKAN KADEM :
 
2020 Mart ayı itibari ile eğlence sektörü ve diğer sektörler durdu. Fakat eğlence sektörü en çok zarar gören sektör haline geldi.  450.000 sektör çalışanı ve sektör çalışanlarının  aileleri
İle birlikte  3 milyona yakın insan mağdur oldu. Müzisyen ve sahne emekçisi  arkadaşlarımızdan bir kaçı intihar etti, bazıları elektrik ve suları kesik olduğu için komşuları vasıtası ile özel ihtiyaçlarını karşıladı. Bazı arkadaşlarımız hayatta kalmak için meslek değiştirmek zorunda kaldı. Çocuğunun oyuncaklarını satan, klimasını, televizyonunu satan arkadaşlarımız oldu.
Ev kirasını ödeyemediği için dışarıda yatan arkadaşlarımız cabası.
12 ay aradan sonra eğlence sektörünü düşünerek kültür ve turizm  bakanlığı 3 ay 1000 TL bütçe ayırarak yardımda bulundu. Daha sonra 4 aya çıkartıldı.
Ocak ayı ile başlayan 1000 TL yardım paraları nisanın  sonu itibari ile bitecek ve bundan sonrası ne olacak diyerek telaş içerisindeyiz.
Zaten 1000 TL yardım paraları 12 aydan sonra bizim yaralarımızı merhem niyetine kapatmadığı gibi daha çok yaralar açtı.
Eğlence sektörü olarak zaten bizim sorunlarımız pandemi öncesine dayanıyor. O zaman da sorunlarımız vardı fakat şuan sorunlarımız daha çok arttı ve kendi aramızda  çözülecek gibi değil  çünkü çalışamıyor evimize ekmek götürmek de zorlanıyoruz.
Bizim işimiz müzik başka mesleği istesek de yapamayız. Örnek olarak 30 yıl sonra aşçı olamayız.
Ayrıca Ramazan ayı ile kısıtlamalar geldi çattı.
Restoranlar ve cafeler kapalı olacak. Bizi yine mağdur olacağız. Biz muhalefet olmak veya eleştirmek için değil hakkımız olanı almak için sesimizin duyulmasını istiyoruz.
Ankara Müzisyenler Derneği olarak bir çok müzisyen arkadaşımıza derneğimize kayıtlı olsun olmasın yardım da bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz ramazan ayında  erzak kolisi dağıtmak için büyük çabalar sarf ediyor ve iş insanlarından desteklerini bekliyoruz . Çünkü Ankara Müzisyenler Derneği olarak her zaman müzisyenlerin yanındayız.
Bu arada  Ankara Büyükşehir belediye başkanı sn. Mansur Yavaş’ın müzisyenlere çok büyük destekleri oldu ona teşekkür ederiz. Her daim yanımızdaydı.
Fakat biz işlerimizi geri istiyoruz. Müzisyenler için mesleki kimlik kartı denetlemeleri istiyoruz. Müzisyen olmayan  bizim yerimize daha düşük bütçelerle  asker, doktor , polis  vs memur olarak  sahne alan binlerce insan var.
Her ne kadar sorunlarımız olsa da müzisyenlerin birleşmelerini artık bireysel yaşam sürmemeleri  kritik zamanlarda müziğin susmaması gerektiğini birlik olarak göstermemiz kanaatindeyiz. Biz birlik olursak her şeyin üstesinden geliriz.
Müziğin,  insan yaşamının içinde var olduğunu hepimiz biliyoruz bu sebeple mağdur olduğumuzda  müzik susmasın, bizi duyan var mı ? Gibi söylemler içine giriyoruz bunlar bizi üzüyor ve derin yaralar açıyor  bunun  yerine bizlere sahip çıkmalarını istiyoruz.
Son olarak Ankara'da ikamet eden müzisyen arkadaşlarımızı derneğimize bekliyoruz. Bir olursak her şeyi başarırız.
 
 
                Müzisyenlerin seslerinin bir an önce duyulup, temennilerinin hızla gerçekleşmesi, pandemi sürecinde yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi ve yaralarının sarılması için sürecin getirdiği şartlara bağlı olarak işlerine hızlıca geri dönmeleri ümidiyle. Hükümet ve halkın iş birliğiyle bu süreci en kısa zamanda sağlıkla daha fazla yara almadan atlatmayı diliyoruz. Yaşam enerjiniz, güzel günlere olan inancınız daim olsun. MÜZİĞİNİZ HİÇ SUSMASIN !
 
 


Etiketler; #burcu kaygısız
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Baran504 - 08.04.2021 17:06:27
Pandemi sürecinde Etkinlik sektörü olarak yaşadığımız zorlukları kaleme aldığınız için çok teşekkür ederim .. MÜZİKSUSMASIN
Avatar
ASİL 502 - 08.04.2021 14:13:46
Bende müzisyenim yazdıklarınızın hepsine yürekten katılıyorum bugünleri yaşayanların yüreğine çok dokunacak bir yazı. Teşekkür ederim kendi adıma dile getirdiğiniz için. artık dayanacak gücümüz kalmadı