SURİYE SATRANCI

.

1342 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

          Üniversite okuduğum yıllarda ümmetçiliği savunanlarla zaman zaman tartışırdık. Millet olmanın daha önemli olduğunu anlatmaya çalışırdım. Önce millet olmalı sonra ümmet derdim. Yine böyle bir tartışma sırasında; Uçuruma düşmek üzere olan iki kişiyi ellerinden tuttunuz, biri Arap biri Türk ancak ikisini birden yukarıya çekmeniz mümkün değil. Birini kurtarmaktan vaz geçmeniz gerekiyor hangisini kurtarırsınız dediğim de; ‘’Yine de ikisini birden kurtarırım’’ derlerdi. Ben de ‘’Biri kurtarılacaksa bu Türk olmalı’’ derdim. Bu gün aynı durum olsa Türk’ü çeker çıkarır Arap’ı da bir tekmede uçurumun dibine yollarım. Bakar mıyız?
        Bunu hep anlattık!
        Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.
        Bu ince ayrıntıyı göremeyenler bugün görmeye başladılar…
        !974 Kıbrıs Barış Harekâtında bunu anlamıştık. Sözde ders almıştık. Anlaşıldı ki almamış olanlar vardı. Araplar için çırpındık durduk. Sonuç Filistin de dâhil hepsi karşımızda. ‘’ Demek ki neymiş… Millet Ümmetten daha önde gelirmiş’’
       Bu günlerde 450 milyon Dünya Türklüğünün farkına vardılar. Soluğu Türkistan’da alıp Türk birliğini öne çıkarma yolundayız. Yüz yıldır olması gereken de buydu.
      Komşuyla kavganız varsa kendi ailenizi korursunuz. Oturduğunuz mahallenin başka bir mahalle ile sorunu varsa kendi mahallenizin çıkarlarını gözetirsiniz. Şehrimizin bayan voleybol takımı başka bir şehrin voleybol takımıyla maç yapacak ( Pazar günü)Çanakkale Voleybol takımını alkışlamayacak mıyız? Ancak nezaket gereği misafir takımın güzel hareketlerini de alkışlarız…
     Hele milli futbol takımımız yabancı bir takımla maç yaparken kimse bizden karşı takımın taraftarı gibi davranmamızı beklemesin.
    İşte millet ile ümmet arasındaki ince ayrıntı budur. Önce kendi milletimizi yani Türkiye’yi ve Türk dünyasını düşünmeliyiz. Sonra İslam dünyasını ve en sonunda da tüm dünya insanını düşünmeliyiz. Tabi bu ince tercihi yaparken ırkçı olmadan, dinci olmadan insana değer vererek hareketlerimizi düzenlemeliyiz.
   Suriye topraklarına terörü yok etmek için girdik. Ancak hala bilinmez ve dengesiz davranışlar birbirini takip ediyor. Bu yazımı yayımlanmasından üç gün önce yazıyorum. Yayım gününe kadar gündem nerelere varacak bilmiyoruz. Bugün Birleşmiş Milletler tekrar toplanacak. Askerimiz Suriye topraklarında, şehirler tutuluyor. Diğer devletlerin hareketleri ve tercihleri kendi çıkarlarına göre her an değişiyor. Ve dahası ABD ile Rusya adeta satranç tahtasında oyun oynar gibiler. İleri hamleleri görmeye çalışıyorlar. Önemli olan biz bu tahtanın neresindeyiz.
   Devletimizin başındaki terör belası bitmeli!
   Bunun için Suriye’deyiz.
   Bu harekâtın şimdiden en önemli getirisi Türk Birliğini kurma adımlarının daha sıklaştırılması olmuştur. İnşallah Suriye’ de bütünlüğünü bozmadan teröristlerini yok eder. Askerimiz yurduna döner. Kötü senaryoyu düşünmek istemiyorum.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun
      
 


Etiketler; #suriye
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.