Değişmeyen tek şey değişim

Hayatta her şey değişim ile kaim olduğu düşünüyorum

95 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı


Neden değişim bu kadar önemli çünkü tarih, yaşadıklarımız bize bir şekilde değişimin muhakkak yaşanacağına gösteriyor. Öyle ki ‘’Değişmeyen tek şey değişimdir ’’sözü bunu anlatan en güçlü söz olsa gerek. Değişim evet muhakkak gerçekleşecek ve kimsenin karşısında duramadığı bir etken olarak, engelleyemediği bir güç haline gelir. Değişim zaten her türlü engellemelere rağmen bile gerçekleşendir. Şöyle düşünün Roma da onlarca köle ayaklanması oldu, evet muhakkak bir çoğu başarısız olur, ama değişim yaşandı. Köleler uzun zaman sonunda değişimden hak ettikleri payı aldı. Bırakın Roma’yı Çağımıza gelelim, değişim içine giren teknoloji şirketleri ilerlemeye gelişmeye başlarken değişim karşısında duran şirketler piyasandan nerdeyse silindi, on beş yıl evvel herkesin elinde taşıdığı telefon markaları nerde şimdi, değişime ayak uyduramadılar ve geleceği göremediler.  Tam da buna karşılık gelen çok güzel bir söz daha var; ‘’Bir değişimin önünden giden ''lider'' olur, ortasından gidenler durumu kavramış olur, arkasından gidenler sürüklenmiş olur, karşısında duranlar yok olur’’
Değişim karşında duranların sonunda neyle karşı karşıya geldiğini tarihe göz atarak görebiliriz. Bu değişim laflarından sonra ülkede de bir değişim olduğunu söyleyebilirim. Son yerel seçimde Türkiye’nin nüfusunun en yoğun olduğu üç şehir İstanbul, Ankara ve İzmir, Millet ittifakının Ana Muhalefet adayını seçerek 25 yıldır değişim olmayan şehirlerde muhalefeti tercih etti. Gerçi İstanbul biraz Arap Saçı ama, sonuç itibariyle sandıktan diğer rakiplerden fazla oy aldığı herkesin kabul ettiği bir şey. Sadece bu şehirler de değil, Nüfusu yüksek Adana, Antalya Mersin, Hatay gibi Akdeniz’in büyük şehirleri de Ana muhalefette kazanıldı. Tıpkı Anavatan partisinin iktidarda olduğu yerel seçim gibi şehirler muhalefet partilerine kaybedildi.
 İlginizi çeken bir nokta da bence Ak Parti ile birlikte seçime giren MHP’nin Adana ve Mersinde CHP adayına seçimi kaybetmiş olmasına karşın AK parti ve MHP’nin ittifak ile girmediği seçime ayrı ayrı girdiği yerlerde Kastamonu, Bartın, Karabük, Çankırı, Amasya, Bayburt, Erzincan ve Kütahya şehirlerinde MHP’nin adaylarının kazanmış olması. Dikkat edin buralardaki Ak Parti’nin oyu ortalaması % 30-39 banında yer alıyor. Buda büyük şehirlerde AK partinin aldığı yüksek oyların aslında MHP sayesinde elde edildiğinin de sinyalini veriyor. Yani kimse net olarak bir şey söyleyemez ama Ak Partinin Reel oyu Türkiye genelinde %40 altında olduğu sürpriz değil. Tıpkı CHP’nin Oyununda aslında %30 olmadığı gibi ama zaten CHP bunu kabul ediyor.

İlgi çeken bir nokta da HDP’nin de bölgede beklediğinden az oy alması buda bir şeyi gözler önünü seriyor. Doğu Anadolu ve bence tüm Türkiye için bir şeyi söyleyebilmemize yardım edebilir. ‘’Bu sonuçlar aslında seçmenin Kimse Vazgeçilmez Değildir! ‘’ mesajı verdiğini de gösteriyor. İşin diğer ve tuhaf bir boyutu herkesi mutlu olduğunu söylüyor. CHP Başta İstanbul, Ankara ve büyük şehirleri aldığı için. MHP belediye sayısını arttırdığı için HDP değişimde yeri olduğunu düşündüğü için, İyi parti de MHP’nin oyundan fazla alması ve büyük şehirler dahil, kazanan ittifakın bir paydaşı olduğu için, yani herkes memnunum diyor. Türkiye’de bir önceki yerel seçimde bir Komünist parti adayı belediye kazanılacak derse tuhaf karşılanabilirken şimdi bu seçimde bu gerçek olabildi. CHP 3 Büyük şehirde gösterdiği adayları muhalefet konsensüsünü gerçekleştirebildi. Bu uzun zaman olmayan bir değişimin başlangıcı oldu. İlk Söylediğimi sonda da söylemem gerekirse, Hayatta her şey değişim ile kaim olduğu düşünüyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.