ZEKİ, ZEVKLİ, BİLGİLİ

.

125 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

         Harun Reşit savaşta esir aldığı düşman generaline  “Hayatını bağışlarım ama koşulum var” der ve sonra da ekler;
   “Kadınlar hayatta en çok ne ister? Bilmek istediğim budur. Kelleni kurtarmak istersen bunun yanıtını getir’”
General sorar soruşturur bu çetin sorunun yanıtını aramaya başlar. Kafdağı’ndaki bir cadının bunu bildiğini öğrenir. Günlerce gecelerce at koşturur, cadıyı bulur ve sorar:
“Kadınlar hayatta en çok ne ister?”
Cadı yanıt için zor bir koşul ileri sürer;
” Benimle evlenirsen, ancak o zaman öğrenirsin kadınların neler istediğini!
General öneriyi kabul eder ve doğru yanıtı alır almaz da Harun Reşit’e koşar;
“Kadınlar en çok kendi özgür iradeleriyle hareket etmek ister!”
Harun Reşit, Generalin hayatını bağışlar.
      General cadıya evlenmek için söz vermiştir; evlenirler. İlk gece general bakar ki,  korkunç cadı karanlık odada dünya güzeli bir afete dönüşmüş. Cadı Konuşur;
“Kaderim böyle. Günün sadece yarısı güzel olabilirim, diğer yarısı çirkinim. Ne dersin? Geceleri seninleyken mi güzel olayım, yoksa sen gündüzleri dışarıdayken mi?”
General düşünür ve yanıtlar;
   “Sen bilirsin, kararı kendin ver!”
    İşte o an korkunç cadı sonsuza dek güzel bir kadın olarak kalır.
        Kadınlar en çok kendi özgür iradeleriyle hareket etmek isterler.
       Özgür iradesiyle hareket eden bir kadın her zaman güzeldir.
 Hayatımız seçtiğiniz kadındır. Zevkli bir kadına rastlarsak zevkimiz, bilgili bir kadına rastlarsa bilgimiz, zeki kadına rastlarsak zekâmız gelişir.
      Şemsi Tebrizi ‘’Kadın, bilmeyene ‘ nefs ‘, bilene ‘ nefes’tir.’’ Demiş.
 Asalet ve şeref sahibi erkekler kadınlara değer verir. Mutlu kadının yansıması mutlu erkek ve mutlu erkeğin yansıması da mutlu kadın olabilir.
       Her yıl 8 Mart ” Dünya Kadınlar günü”  olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
       Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan onlarca kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması diye nitelendi. Söz konusu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında 8 Mart 1857’de New York’ta başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl Kadın günü olarak kutlanmasını kararlaştırıldı.
    Kadın hakları mücadelesinde 1975 yılı ayrı bir özellik taşıyordu. Yılın etkinlikleri arasında, Birleşmiş Milletler 8 Mart gününü Dünya Kadın Günü olarak kutlanmaya başladı. İki yıl sonra 1977’de, Birleşmiş Milletler genel
Toplum katmanlarında kadın yerini alıyor. Daha da alacak.
       1930 yılından itibaren çıkarılan yasalarla önce Belediye seçimlerine katılma, muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’ndaki değişikliği ile tanındı. Kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkı 3 Nisan 1930’da Belediye Yasasıyla gerçekleştirildi.
     31 Mart sonrasında daha çok kadınımızın kazanan olması dileğiyle .Hepimizden Hepimize Selam Olsun
 


Etiketler; #zeki
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.