Reklam

 OLGUN TOPLUM

Toplumdan söz etmek için toplumu tanımak gerekiyor. Toplumu tanımadan söz edebilir miyiz? Topluma yön verebilir miyiz?

142 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

 Toluma yön verebilir miyiz? Toplumda insanlar birbirine tutkuyla bağlı olabilir ya da karşı kaldırımlardan tanımazdan gelip gidebilir.
Birbirine tutkuyla bağlı kadını ve erkeği herkes fark edebilir. Aralarındaki elektrik harçları olmuştur. Birbirlerine bağlanmışlardır. Yanlışlıkla aralarına girseniz elektriğe kapılır çarpılırsınız. Onlar sadece gözleriyle konuşurlar. Siz ister istemez bu kadınla bu adam arasında bir şey var dersiniz. Haklısınızdır. Yanılma oranınız oldukça düşüktür.
İnsanlar görürüz birbirini daha uzaktan tanırlar ama görmemiş olmak ya da görmemek için yüz çevirirler, vitrinlere bakarlar ve hatta sokak değiştirirler. Küstürler. Nefret ediyorlardır. Düşman dahi olabilirler. Onları da olumsuz davranışlarıyla tanırız. Sorsanız onlar da tutkuyla
bağlı olmayı isterler ama olmamıştır. Birileri ve belki kendileri aralarına nifak tohumu serpmiştir.
Her birey farklı özelliklere sahiptir. Değişim zor ve zaman alıcıdır. Herkes huzuru aramaktadır… Arada savrulup gidiyoruz.
Her haber dinleyişimizde olumsuz haberler adeta yarışıyor. Güler yüzler mesaj atarken güler çizgi yüzlerden ibarettir diyebiliriz. Tutkuyla, sevgiyle bir arada olanların sayısı oldukça az.
Bir hafta boyunca atamadıkları streslerini fanatik kulüp taraftarlığı yaparak statlarda atanlar oldukça fazla. Bir fincan kahve eşliğinde uyumlu güzel sohbet etmek varken acımasız fanatik duygularına arkadaşlıklarını feda edenler de var.
Başkan olma derdindekiler toplumu olabildiğince gererek oy için kendilerini hedef göstermekteler. Parti görüşleri birbirine karıştı. Siyasetin ciddiyeti de kalmadı. Ancak kendini tutkuyla bir partiye bağlayanlara şöyle dokunaklı bir söz söylediğinizde ortamda var olan huzur da yok olup gidiyor. Gözlerin birbirine sevgiyle
dalması nerede kaldı der geçeriz. Herkes kucağında kovayla sevgi suyu taşıyor. Ama kimisinin kovası dolu kiminin kovasında bir çay bardağı kadar var. Kovandan bir miktar ona ilave etmeye kalksan alışık olmadığı için taşıyamaz.
Kovası dolu olanlar paylaşmaya devam edecek. Paylaştığı kadar ve belki taşarcasına kovası geri dolacak.
Bilmem nerede, bilmem kim kadın ya da erkek aşk için evini terk etmeyi düşünüyor.
Nedennnn?
Yıpranmış, tazelenmemiş, fedakârlık yok olmuş, aile ekonomisi çökmüş! Nasıl toparlanır ki?
İyi hatırlıyorum eşinden ayrılmış, ekonomisi çökmüş birine piyango çıktı. Vay sen misin para! Eşi geri döndü, aile toparlandı, lüks otomobiller alındı. Ya sonra.
‘’ Alışık olmayan şeyde don durmaz’’ derler. Doğru çıktı. Donu monu kalmadı. Demek ki sadece ekonomi değil.
Günümüzde ekonominin pırasa fiyatıyla yorumlandığı şu günlerde halkın perişanlığı herkesi etkiliyor. Nice kaliteli kişiler işsiz ve mecburen varsa baba parasıyla geçiniyor. Ölüm riski yüksek olan yerlere kim oğlunu maaş için gönderir ki?
Topluma çok hızlı ekonomik, psikolojik ve sosyal destek gereklidir. Siyasi gerginlik yaratarak olmaz.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun. Kovanız dolu olsun.


Etiketler; #OLGUN #TOPLUM
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.