Reklam

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE KATILMAK

.

1312 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

        Bol oksijen yardımıyla beyinler erken dinlenip vücudu zindeleştiriyor. Tüm duyguların birbirine tatlı bir huzur ile bağlandığı ve heyecan ile süslendiği yerdir doğal ortamlar. Hele bir de yeni keşfedilecek ya da ilk kez görülecek yerler de doğa yürüyüşü rotasında varsa (BELKİ BİR MAĞARA) tadına doyulmuyor.
       Güzelliği uzaklarda aramak çoğu zaman insanlığın zevkli tercihidir. Gezmek, keşfetmek denildiğinde her zaman bir dağ aranır şehir içinde ya da dışında; yüksek, en yüksek olanından hem de. Planlar hep uzak olana erişmek için yapılır ya da yüksek olana.  Aslında kimi zaman güzellik yanı başındadır insanın, 10 dakikalık bir araç seyahatinde ya da sadece yürüyüş mesafesinde üstelik tırmanmak gerekmez, yürümek-seyretmek yeterlidir yaşamak ve hissetmek için.      
   Çanakkale Kazdağlarının uzantısı durumundaki yakın dağları sayesinde şehir merkezine çok yakın pek çok yürüyüş patikası, vadi, tepelik, doğal güzellik barındırmaktadır. Ancak bu yerler nedense hep göz ardı edilmiş, unutulmuş bölgelerdir. İnsanlar 10 dakikalık mesafede hangi güzelliklere ulaşabileceklerini, sağlıklı yaşamın orada olduğunu düşünmez, kullanmaz oraları. Aslında doğal bir güzelliği yaşamak demek bir vadi demek, koklamak, doğanın tadına bakmak, ötesinde keşfetmek, aşmak demektir.        
       Spor olarak kuralları uygulanmalı. Çok yakınlarımızda insan izinin az olduğu yerler mevcut. Çok masraf yapılmadan bu patikalardan yeni ve enteresan doğa yürüyüşü programları yapılabilir. Doğa yürüyüşlerinde birlikte yürüdüğümüz arkadaşlarımızla zaman zaman geçmişe dönük sohbetler yapılır. İnsanlar çok küçük ama enteresan olaylardan etkilenebilir. Havaların serinlemesiyle doğa yürüyüşleri başlamakta ve yeni sporcular merakla yollara düşmekte. Bu duygu insanı bulunduğu sıkıntılardan koparıp huzura götürür. Şehirleşmenin getirdiği ses ve görüntü kirliğini, dırdırdan uzak, betonarme binaları geride bırakarak yeşilin mavi ile buluştuğu yerlere varılacak.
        Yaz, sapsarı yaprakların havada uçuştuğu sonbahar, bembeyaz karların kapladığı kış, doğanın yeniden uyandığı bin bir çeşit doğal renklerin dans ettiği ilkbahar aylarında doğaya gidiyoruz. Doğa yürüyüşlerinde kendi vücudumuzu tanıyor, kondisyonumuzu arttırıyoruz, nefesimizi açıyoruz, kan dolaşımımızı hızlandırıyoruz, temiz havanın bize sağladığı zindeliği ve canlılığı hissediyoruz, yaşam sevincimizi arttırıyoruz. Temiz orman havasıyla ruhumuzu arındırıyoruz, şehirleşmenin yok ettiği huzur ve mutluluğu doğada buluyoruz.      Siz siz olun doğanın bizlere sunduğu bu güzellikleri sağlığınız elverdiği oranda yerinde görmeye çalışın. Yoksa kalan ömrümüzü sağlıklı yaşamanın yolu da buradan geçiyor. Üzerinizdeki stresi ne kadar en aza indirir hatta boş verirseniz sağlığınız o kadar iyi olacak.  Doğal ortamlarda sevdiklerinizle birlikte şarkılar haykırabilirsiniz. Nasıl söylerseniz söyleyin söylediğiniz şarkılar önce yanınızdaki arkadaşlarınız tarafından hep beğenilecek ve en büyük dinleyici kitleniz ağaçlar, kuşlar, yabani hayvanlar, kelebekler, şelaleler olacak. Onlar saygıyla ses çıkarmayıp dinleyecekler… Eşlik edecekler.   Hepimizden Hepinize Selam Olsun
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.