Gazetecilik Üzerine...

 Ne yazarlık ne televizyonculuktur gazetecilik. Sadece yazmaktan ibaret olmadığı gibi sadece görsel ile de ifade edilemez. Biraz biraz hepsini kapsar. Her meslek şüphesiz güzel ve değerlidir

391 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı

Fakat Gazetecilik diğer mesleklerden biraz zengin biraz yarımdır. Mantıksız geldi dimi hem zengin hem yarım. Yarım olması eksik olmasından değil gazetecilik mesleğinin doyumsuzluğundandır. Sürekli tamamlayacak parçalar arar kendine alan uzmanlaşması sağlamak ister. Gazetecilik yaşamla akredite olan zengin bir meslektir. Her meslekten insanın gazetecilik yaptığını görebilirisiniz. Ressam gazeteci, Tarihçi, Hukukçu, Politikacı, Doktor her meslekteki insanın yapmak istediği arzuladığı heveslendiği bir meslek olmuştur. Düşünün bir mimar ya da ressam herhalde ben doktor olacağım deyip doktorluk yapamaz. Ama ilgili olduğu ve yöneldiği takdirde gazeteci olabilir. Röportajlar ve haberler yapabilir. Öyle ki Tarihte birçok ünlü şahsiyet bu mesleğe ilgi göstermiş ve icra etmiştir. En ilgi çekicisi belki de Başöğretmen, Tarihçi, Matematikçi ve Asker olmasının ötesinde Gazeteciliğe merakı olan Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öyle ki bu konu ile ilgili bir iki şey hatırlatmak istiyorum.
Atatürk Gazetecilik ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor ; ‘’DOĞRUSU YAZMAK, YAZABİLMEK VE GÖRÜŞLERİNİ BAŞKALARINA, GENİŞ OKUYUCU KİTLELERİNE İLETMEK NE KADAR GÜZEL BİR ŞEYDİR KİM BİLİR? BUNUN İÇİNDİR Kİ BEN YAZARLARI, GAZETECİLERİ, SANATÇILARI ÇOK AMA PEK ÇOK SEVER VE TAKDİR EDERİM. ÇOCUKLUĞUMDA HENÜZ İLKOKUL SIRALARINDA ÖYKÜLER KARALAMAYA NİYET ETTİM, AMA OLMADI. DAHA SONRALARI ASKERİ OKULDA GAZETECİLİĞE İYİDEN İYİYE MERAK SARDIM. DİYEBİLİRİM Kİ GAZETECELİK VE YAZARLIK İÇİMDE BİR İKİNCİ MESLEK GİBİ YEŞERMİŞ, DALGALANMIŞTI.
Düşünsenize hayatta büyük şeyler başarmış milli mücadele vermiş. Bir milleti küllerinden yeniden ayağa kaldırmaya muktedir olmuş hayatı bir cepheden bir cepheye koşarak geçmiş modern cumhuriyetimizi kurmuş Gazi Paşamız okumanın, yazmanın harmanlandığı bu mesleğe ne kadar önem verdiğini görüyorsunuz
Sabiha GÖKÇEN ‘ın şu sorusu üzerine :  — “Asker olmasaydınız, devlet adamı olmasaydınız, gazeteci ya da yazar olur muydunuz?
ATATÜRK; ”HİÇ ŞÜPHEN OLMASIN, BU MESLEĞE GİRERDİM. ÜSTELİK YAZARLIK DA GAZETECİLİK DE BİR ASKER KADAR, BİR DEVLET ADAMI KADAR, BİR EĞİTİMCİ KADAR SORUMLULUK İSTEYEN KUTSAL MESLEKLERDEN BİRİDİR. FİKİRLERDİR Kİ İNSANLARI YA KARANLIĞA YA DA AYDINLIĞA GÖTÜRÜRLER. ÜSTELİK BİR YARATMA MEVZUBAHİSTİR. BUNA, MESLEĞİN KENDİNE ÖZGÜ HEYECANINI DA EKLERSEN, BANA HAK VERİRSİN.”
Trablusgarp’a sivil olarak giderken kendisine bir meslek seçmek zorunda kaldığında yine bu mesleği sevdiğini açıkça göstermiştir
 Trablusgarp’a götürülen Mustafa Kemal ve arkadaşlarına başka kimlikler ve meslekler bulunmuştu. Mustafa Kemal giderken ve dönerken pasaportunun “MESLEK” hanesine “GAZETECİ”, adını da “MUSTAFA ŞERİF” olarak yazdırdı
 -“Hangi mesleği tercih edersiniz? Pasaportta ne olduğunu kaydettireyim?” Sorusu üzerine Eşref Bey’in çadırında uzanmakta olan Mustafa Kemal, düşünmeden; -…”GAZETECİLİK” Cevabını verir.
Gazeteciliğe bu kadar önem veren bir kurucu liderin olduğu ülkede şu sıralar basının sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Ama her zorluğa rağmen en az Mustafa Kemal gibi sevsek aslında yeterli olacak.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.