Kadın kahramanlar

Bizde hep erkeklerin kahramanlığı dile getiriliyor

248 0

Mustafa Ali Tezcan

Mustafa Ali Tezcan


Oysa tarihimizde çok sayıda kadın kahramanlar da var
Bu haftaki köşemde size iki kadın kahramanı tanıtmak istiyorum
Giresunlu (İğneli) Gülpembe Hanım
 
Giresun Gönüllü Alayları içinde, "belki de en ilginci ve kayda değeri ise, Giresun'da gönüllü toplandığı bir sırada varını yoğunu geride bırakarak cepheye koşan ve özellikle Polatlı yakınlarında, Beylikköprü'de, Sakarya savaşı sırasında insanüstü kahramanlıklar gösteren ve kendine has bıçağıyla 7 Yunan askerini bertaraf eden bu kişi Gülpembe Hamındır.
Zaferden önce Ankara'da TBMM önünde yapılan askeri res¬mi geçitte Topal Osman birliklerinin içerisinde (İğneli) Gülpembe Hanım da bulunmaktadır ve orada bulunanların en büyük tezahü¬ratı da ona yöneliktir.
Ne acıdır ki Gülpembe Hanım yıllar içerisinde pek çok Gazimiz gibi unutulmuş, ömrü Giresun'la İstanbul'da yaşayan akrabaları arasında gidip gelmekle geçmiş, kendisini hatırlayanlar ise sadece onunla bu memleket için mücadele eden diğer Gazi ve arkadaşları olmuştur.
 
AYŞE HANIM
 
Eşini Balkan Harbi'nde kaybeden Ayşe Hanım, 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'e girmesiyle Milli Mücadeleye katılmış ve Aydın'a geçmiştir.27 Mayıs1919'da işgal edilen Aydın’da Yunanlılara karşı kahramanca dövüşmüş, büyük oğlu bu mücadelede şehit olmuştur. Ayşe Hanım.21 Şubat-12 Marttaki Birinci İnönü, 31 Mart-1 Nisan 1921'deki İkinci İnönü Savaşlarına da katılmış, küçük oğlu da bu savaşlarda şehit olmuştur.23 Ağustos-13 Eylül 1922 tarihleri arasında Sakarya Meydan Muharebesinde yaralanmış, tedavisinden sonra yeniden müfrezesine dönmüştür. Ayşe Hanım 1942 yılında Ankara'da vefat etmiştir.
 


Etiketler; #kadın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.