ANKARA RUHU

Sabahın alaca karanlığında uçağın basamaklarını çıkarken yüreğim pırpır ederek heyecanımı ortaya koyuyordu.

335 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

                                                                            
       Sabahın alaca karanlığında uçağın basamaklarını çıkarken yüreğim pırpır ederek heyecanımı ortaya koyuyordu. Çanakkale’den ayrılıp Ankara’ya ulaşmak çok ayrı bir duygular yumağıyla vücudumu sarıyor. Ben ki üniversite yıllarımı Ankara’da geçirdim. Uçağa da çok bindim ama bu neyin heyecanı?
      Bir yönüyle çağı yaşayan insanlarım bir tarafından büyük sıkıntılar yaşarken Cumhuriyet Bayramını kutlama heyecanını da sürdürüyor. Büyük bayramımızı yaşarken Cumhuriyetçiliğini de haykırmak istiyor. İsteğinde çok haklı!
       Osmanlının geniş topraklarının çöküş sonrası işgal edilip paylaşılmasına karşı durarak Anadolu da yaşayan tüm etnik kökenleri bir araya getirerek düşmanın oyunu bozan yeni bir devlet kurmayı başaran büyük liderimiz Atatürk bu topraklarda yaşayan halkların tamamına Türk demiş ve Devletin adına da Türkiye denmiş. Bu kararları da ülkemizin her tarafından gelen vekiller ile birlikte almışlar. Çağın en iyi yönetimi olan Cumhuriyet rejimini de kabul etmişler.
       Erken saatte varmanın sonucu Ulus meydanında servisten inerek görkemli heykelleri tekrar tekrar inceledim. Fotoğrafladım. Gözlerim ilk meclis binasını görünce ayaklarım oraya yöneldi. Pazar günü erken gitmenin avantaja dönüştüğünü az ziyaretçi olmasıyla yaşadık. Eşimle birlikte ilk meclis salonuna girdiğimizde heyecanımız doruk yaptı ve gözlerimiz yaşardı. İlk meclis üyelerinin oturduğu okul sıralarına elim dokunduğunda anarşik ruhum hiçbir engeli tanımak istemiyordu. Artık ben Atatürkçü olmaktan öte Atatürk olduğumu hissettim. Gündeminde etkisiyle Andımızı bağıra bağıra okudum. Tüm ziyaretçiler sessiz. Ama ben hakkını vererek okudum. Kim tutabilir ki? İlk meclis ve hala orada Atatürk ve diğer atalarımızın ruhları var.
       Bayram sabahı uyandığımda henüz Güneş doğmamıştı. İçimden erkenden çıkmak geliyor ama aileyiz. Orta noktada hareket etmek gerekiyor! Yola çıktığımızda hedef Anıtkabir. Metro Anıtkabir’e gidenlerle doluydu.  Ancak polis engeli karşımıza çıktı. Saat 11 de alacaklarını söylediler. O saat geldiğinde her tarafı insan seli kaplamıştı. Çocuklar, dedeler, engelliler, başörtülüler, örtüsüzler ve bu ülkenin halkını temsilen herkes orada. Ellerde bayrağımız… Herkes bir an önce Atasına ulaşmak istiyor. Zorla geçtiğimiz beş aramadan sonra sevinçle ve gururla hedefe ulaşmaya çalışıyoruz. Değişik gruplar değişik zamanlarda İzmir’in dağlarını haykırıyor. Arada en güzeli ana sınıfı şiirlerini okuyarak yürüyen minikler vardı. Evinde tarihi giysilerini giyip madalyalarını takıp yürüyen yaşlı ama o kadar da heybetli büyüğümüz dikkatleri çekiyordu. Alana ulaştığımızda mozele’nin yanına ulaşmamızın imkânsız olduğunu anladık. O müthiş ruh halimizi doyasıya yaşarken sevincimiz ve kavuşmuş olmamızla Atamıza birer de fatiha okuyarak alandan geri giden adımlarla ayrılmaya çalıştık. Cumhuriyet Bayramımızı böyle kutladık. Kapıda askerlerin nöbet değişimi esnasında gördüğümüz o ihtişam herkes gibi bizi de çok duygulandırdı. Hayat arkadaşım hüngür hüngür ağlamaya başladı...
   Yaşasın Cumhuriyet… Ankara ruhundan Çanakkale ruhuna katkı getirdik.
Hepimizden Hepinize Selam Olsun 
 
 


Etiketler; #şemsettin solak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.