Cumhuriyet Ne Demek?

Cumhuriyet ne demek sorusu ile başlamak belki içinde bulunduğumuz günü idrak etmemize daha yardımcı olabilir.

946 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı

Cumhuriyet ‘Bütün halkın idaresi’ demektir. Bu kelime ‘cumhur’ dan yani halktan çıkar. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Cumhuriyet Arapça kökenli cumhur kelimesinden gelir. Egemenliğin bir kişiye bir aileye bir zümreye değil bir halkın sahip olmasıdır. Kısaca Cumhuriyetten bahsettiğimizde bu kalıplaşmış cümleler ile tarif ederiz. Ama, biz kelimeden ve geldiği yerden çok anlamına baksak daha iyi, şayet Arapların ne denli bir Cumhuriyete halk yönetimine sahip olduğu şüphelidir. Cumhuriyet kolay elde edilmiş bir kazanım değil bir sürecin sonunda elde edilmiş bir kazançtır. Cumhuriyete sahip oluncaya kadar bazı şeyleri hatırlamamız gerek. Tarihte bir yolculuğa çıkmak gerekir.
1.Dünya Savaşı sırasında Dünyada Cumhuriyet yönetimi ile idare edilen sınırlı sayıda ülke bulunuyordu. Fransa ve Amerika Dışında büyük devletler Krallar, Arşidükler,Şahlar Prensler, Çarlar ve Sultanlar tarafından yönetiliyordu, ama savaş yeni bir dünya düzenide de zemin hazırladı. Savaş neticesinde imparatorluklar dağıldı. Krallıklar yıkıldı, kalan krallar güç kaybetti, belli bir süre sonra sembolik bir hal aldı. Cumhuriyetler yaygınlaştı. Türkiye Cumhuriyeti de 29 Ekim 1923 tarihine giden süreçte egemenliğini aslında idare eden yöneticilerden( Padişahtan) çok topraklarımızı işgal eden kuvvetlerden aldı. Zaten Millet kendi sevk ve idaresini Türkiye Millet Meclisi Açıldıktan sonra temsil eliyle yapıyordu. Savaş halinde zaten fiili devam eden durum savaştan sonra resmiyete geçti. Saltanat Kaldırıldı. Düşünsenize Yüzyıllarca bir kişinin eliyle  yönetilirken , bir ulusun yönetimine geçildi. ‘’Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’’  denildi. Peki Cumhuriyet Millete ne kazandırdı?
Mesela Kırsalda köylü Mehmet’in oğlunu da meclise götürdü. Hakkını aramaktan korkan Ayşe Bacıya  cesaret oldu Adliye Kapısına dayandırıp hak arattı. Cumhuriyet insana onurunu kazandırdı. Ulusumuzun Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’’ Cumhuriyet milletimize kendi tarihindeki fazileti kazandırdı. Şimdi onu korumak için ‘’Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.’’ Sözüne hasıl olmamız gerekir.
YAŞASIN CUMHURİYET!
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.