Reklam

YÜRÜYÜŞE DEVAM

.

1345 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

 
       Keşfedilmemiş doğal ortamları keşfetmek hemen hemen tüm doğacıların heyecan sebebidir. Uzaklarda ıssız ortamlarda güzelliği aramak ortak tutkumuzdur. Gezmek, keşfetmek denildiğinde her zaman bir dağ aranır şehir içinde ya da dışında; yüksek, en yüksek olanından hem de. Planlar hep uzak olana erişmek için yapılır ya da yüksek olana.  Güzelliğin yanı başımızda olduğunu fark ederiz. 10 dakikalık bir araç seyahatinde ya da sadece yürüyüş mesafesinde üstelik tırmanmak gerekmeden, yürümek-seyretmek yeterli gelebilir. Yaşamak ve hissetmek için doğaya yönelmekte fayda vardır.
       Şehrimiz Kazdağlarının uzantısı durumundaki yakın dağları sayesinde şehir merkezine çok yakın pek çok yürüyüş patikası, vadi, tepelik, doğal güzellik barındırmaktadır. Ancak bu yerler nedense hep göz ardı edilmiş, unutulmuş bölgelerdir. İnsanlar 10 dakikalık mesafede hangi güzelliklere ulaşabileceklerini, sağlıklı yaşamın orada olduğunu düşünmez, kullanmaz oraları. Aslında doğal bir güzelliği yaşamak demek bir vadiyi gezmek demek, koklamak demek, doğanın tadına bakmak, ötesinde keşfetmek,  zirveleri aşmak demektir.  
      Yıllar önce trekking uygulamasını Çanakkale’de başlatanlardan biri de benim diyebilirim. Önceleri amatörce yaptığım etkinlikler gün geldi profesyonel uygulamalara zorladı. Çoğalan grubum yeni grupların kurulmasına sebep oldu. Treking konusunda meraklı olanlar yeni gruplar kurmaya başladılar. İyi de oldu. Kategorilere ayrılmakta yarar var. Belinden rahatsız olan ile sabah akşam koşanı bir arada yürütmek kolay değil. Bu da zenginliğin yani spora ilginin bir başka boyutudur. Ancak gördüğüm kadarıyla ya hep aynı yerlere gidiliyor ya da uzaklara gidiliyor. Bu bir spordur. Spor olarak kuralları uygulanmalı. Çok yakınlarımızda insan izinin az olduğu yerler de mevcut. Çok masraf yapılmadan bu patikalardan yeni ve enteresan trekking programları yapılabilir. Trekinglerde birlikte yürüdüğüm arkadaşlarımla zaman zaman geçmişe dönük sohbetler yapıyoruz. İnsanlar çok küçük ama enteresan olaylardan etkilenmiş durumdalar. Aynı havayı özlediklerini belirtiyorlar.       Havaların serinlemesiyle doğa yürüyüşleri başlayacak ve yeni sporcular merakla yollara düşecek. Bu duygu insanı bulunduğu sıkıntılardan koparıp götürecek. Şehirleşmenin getirdiği ses ve görüntü kirliğini, dırdırdan uzak, betonarme binaları geride bırakarak yeşilin mavi ile buluştuğu yerlere varılacak. Yaz, sapsarı yaprakların havada uçuştuğu sonbahar, bembeyaz karların kapladığı kış, doğanın yeniden uyandığı bin bir çeşit doğal renklerin dans ettiği ilkbahar aylarında doğaya gidiyoruz. Doğa yürüyüşlerinde kendi vücudumuzu tanıyor, kondisyonumuzu arttırıyoruz, nefesimizi açıyoruz, kan dolaşımımızı hızlandırıyoruz, temiz havanın bize sağladığı zindeliği ve canlılığı hissediyoruz, yaşam sevincimizi arttırıyoruz. Temiz orman havasıyla ruhumuzu arındırıyoruz, şehirleşmenin yok ettiği huzur ve mutluluğu doğada buluyoruz.      Siz siz olun doğanın bizlere sunduğu bu güzellikleri sağlığınız elverdiği oranda yerinde görmeye çalışın. Yoksa kalan ömrümüzü sağlıklı yaşamanın yolu da buradan geçiyor. Üzerinizdeki stresi ne kadar en aza indirir hatta boş verirseniz sağlığınız o kadar iyi olacak. Haydi doğaya!
Hepimizden Hepimize Selam Olsun.
 


Etiketler; #yürüyüş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.