Reklam

ETİK ÖĞRETMEN

Okullar açılıyor… Minikler çoktan okullarına başladılar…

1316 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

                          
        Okullar açılıyor… Minikler çoktan okullarına başladılar… Öğretmenler, veliler ve tabi ki ilk defa okul sıralarıyla tanışmanın heyecanıyla dolu öğrenciler yollarda, okullarda, servislerde ve hemen her yerdeler. Gelecek kuşaklarımızı çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırma yolunda herkes üzerine düşeni yapmak zorunda. Hedef belli!
       Çağdaş, Demokratik, Laik, Özgür düşünen, araştırmacı, hedefi olan, dünyanın gıpta edeceği nesiller yetiştirmek…
      Etik olmak ahlak ile ilgilidir. Kişinin ahlakı değişken olduğu zaman ait olduğu grubun etik kurallarına uymak zorundadır. Etik kuralları değişken olduğu zaman da kişinin ahlak kurallarına uyması gerekir. Bunu uygulayabilirsek etik davranışları geliştirebiliriz.
    Bu yüzden bu kurala uymayan kişilere etik davranmıyorsunuz ya da kurallar uymayan gruplar etik olmamakla suçlanır.
     Elbette öğrenci velisi etik ise, Öğretmen etik ise, idari sorumlular etik ise ve de çevrede öğrenciye etki eden her etkili etik ise öğrencilerde etik olacaktır. Yani ahlak kurallarına uyacaklar, kendi ahlaklarını geliştirecekler arasına katıldıkları eğitim camiasının geliştirdiği genel ahlak kurallarına uyacaklardır.
    Bu arada ahlaka aykırılık nedir? Saymakla biter mi?
    Çağdaş kurallara uymamak ahlaksızlıktır ve etik değildir!
    Gereği gibi ders çalışmayıp okula gelmek ahlaksızlıktır ve etik değildir.
    Alparslan’a, Fatih’e Ülkemizin kurucusu Atatürk’e sahip çıkmamak ahlaksızlıktır ve etik değildir.
    Toplumun örf adet ve geleneklerine ters hatta suç olabilecek tüm davranışlar ahlaksızlıktır, etik değildir.
    Kısaca tüm Dünya’ya örnek olabilecek insanları yetiştirme ülküsüne ters davranan kişiler de, gruplarda, yöneticiler de etik değildir.
   Hedefimiz etik kuralları olan milli eğitim camiasına sahip olmaktır.  
   İşte tam bu noktada öğretmenin yükü oldukça ağırdır. Eğer öğretmen etik ise hemen herkes etik olacaktır. Çünkü yöneticileri de, Anneleri de, babaları da dahası ahlaklı ya da ahlaksız insanları asıl yetiştiren ÖĞRETMENDİR!
Onun için de en kutsal meslektir.
     Her ailenin kendi içinde kendine göre ahlak kuralları vardır. Her çocuk kendi ailesinin ve de çevreden gelen etkileşimlerle gelişen ahlak değerleriyle okula gelir. Etik öğretmen toplumun, Milli eğitimin, Dünya standartlarını dikkate alarak kendi etik değerini kullanarak öğrencilerini kendi ortamında en iyi şekilde işler. Ortaya yepyeni işlenmiş dünya insanlarının çıkmasını sağlar.
     Yeter ki öğretmen etik olsun!
     Yani araştırmacı olsun, kendini yenilesin, çağdaş olsun, dünya insanı olsun… Öğrencileri için mum gibi erirken onları aydınlatsın. Yani etik olsun.
     Ya değilse işte o zaman yandık!
     Etik olmayan insanlar yetişecektir.
     Hırsızların öğretmeni yok muydu? Şikâyet ettiğimiz yöneticilerin öğretmeni yok muydu? Çocukları istismar edenlerin öğretmenleri yok muydu? Kadınları katledenlerin ve katletmelerini emredenlerin öğretmenleri yok muydu?
     Vardı!
     Yeni eğitim ve öğretim yılı ülkemize ve ilgili olan hemen herkese hayırlı olsun.
     Hepimizden Hepimize Selam Olsun
     Beyaz yakalı siyah önlüklerle okula giden, tahta çantasıyla kitaplarını taşıyan, süt tozundan yapılan sütün kokusunu hala unutmayan, okul bahçesine giren öğretmenine günaydın demek için sıraya giren, gaz lambası ışığında okumayı söken bizim kuşağa da çok ayrı selam olsun. HAY Dİ ZİLİ KİM SALLAYACAK.
 
 
 


Etiketler; #şemsettin solak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.