Reklam

Yaşanılabilir İller Arasında Çanakkale

Daha önceki yazımda Çanakkale'deki esnaftan ve pahalılıktan bahsetmiştik.

1446 0

Ender Özgün

Ender Özgün


 
Daha önceki yazımda Çanakkale'deki esnaftan ve pahalılıktan bahsetmiştik. Günümüzde insanların en önemli meselesi rahat geçinebilmek ve iyi bir alım gücüne sahip olmak olduğu için Çanakkale'de insanları rahatsız eden bu pahalı düzeni uzun uzadıya anlatmıştık. Bu meseleyi hallettikten sonra bugün daha geniş kapsamlı ''Çanakkale'de yaşanır mı, yaşanmaz mı?'' sorusuna cevap vermeye çalışacağız.
 
Her şeyden önce Çanakkale, buraya ilk kez gelen ve burayı ilk kez gören insanların nezdinde iyi bir intiba bırakıyor. Kenti bir kez gezen, bir daha ve bir daha gezmek istiyor. Denize nazır konumu, Troya'dan başlayan ve 1915'e kadar uzanan eşsiz tarihi, bu tarih aralığında çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapması gibi başlıca sebeplerden dolayı başta yabancı turistler de dahil olmak üzere herkes büyük bir ilgi ve hayranlıkla kente akın ediyor. Tarihsel ve kültürel zenginlik açısından Çanakkale gerçekten de eşsiz bir konuma sahip.
 
Günümüz kent yapılanmasına baktığımız zaman ise, karşımıza çıkan ilk manzarada kentin oldukça küçük ve çoğu yerinin yürüme mesafesinde olduğunu görüyoruz. Fakat yürüme mesafesinde olmasına rağmen dar caddeler üzerindeki sıkışık trafik insanı bazen öyle bezdiriyor ki, burası yoğunluk ve curcuna bakımından İstanbul'u aratmayabiliyor.  Özellikle yaz günleri yaşanan yoğunluktan dolayı, bir yere araçla gitmek yerine yaya şekilde gitmeyi tercih edebilirsiniz.
 
Eski kordondan yeni kordona, özgürlük parkından halk bahçesine, aynalı çarşıdan saat kulesine kadar görüp görebileceğiniz oldukça fazla yer olan bu ufak yerleşim yerinin en büyük artısı, zaman zaman yaşanan talihsiz olaylara ve olumsuz şeylere rağmen hâlâ o modern avrupai görüntüsünü kaybetmemesidir. Hem yaşam biçimi olarak, hem görsel olarak Çanakkale ''Avrupalılık'' iddiasını yeterince gerçekleştirebilen ender noktalardan biri.
 
Peki Çanakkale'yi yaşanabilir kılan etkenler neler? Bana kalırsa en önemlisi, insanların birbirlerine oldukça saygılı davranması ve yaşam tarzına müdahale etmemesi diyebiliriz. En muhafazakarından en seküler hayat süren insanları yan yana görmek, bir kordonda, bir parkta eğlenebildiklerine şahit olmak bile insanı mutlu edebiliyor. İnsanların birbirlerini ötekileştirmeden beraberce yaşayabildiklerini görünce ''olması gereken de bu zaten'' diyorsunuz. Çanakkale bu açıdan, diğer illere örnek olabilecek büyük bir potansiyele sahip. Hatta ''örnek il'' gibi bir proje oluşturulsa, eminim ki Çanakkale bu kapsamda birinci gelecektir. İnsanların birbirini olduğu gibi kabullenip uyum ve anlayış içinde yaşamalarından daha öte ne olabilir ki?Çanakkale'ye bakıp da ''keşke Türkiye'nin hemen her ili böyle olsa'' demeyen pek azdır sanıyorum.   
 
Çanakkale'yi güzel kılan bir diğer önemli etken de, kentin ''olaysız'' olması. Haberlere bu kadar az konu olan, kötü bir durumun yaşanması konusunda bu kadar az gündeme gelen başka bir il daha var mıdır? Çanakkale'nin olaysız geçen günlerine o kadar alışmışız ki, en küçük bir vaka cereyan ettiğinde şaşırıyor ve ancak yerel gazetelerde olup bitenleri şaşkınlıkla okuyorsak, Çanakkale hâlâ iyi yerde ve yolda demektir. Zaman zaman tatsız hadiseler de yaşanmıyor değil, ancak genel olarak ülke standartları ile mukayese edersek bu hadiseler devede kulak kalır. O yüzden ''Çanakkale son zamanlarda çok bozdu'' diyenlere pek katılmıyorum, öyle bir söz etmeye hakkımız yok. Kaldı ki bu durum da yine burada yaşayan insanların elinde... Daha bilinçli ve duyarlı olursak, kafamızı yaşanan talihsiz olaylar karşısında devekuşu misali toprağa gömmezsek, toplumsal bilinçle hareket edip uygun zaman ve şartlarda tepkimizi gösterirsek, bu tarz olumsuz olayların yaşanmasını da büyük ölçüde engellemiş oluruz.
 
Velhasıl kelam, Çanakkale büyük şehirler gibi her imkana sahip olmayabilir... Fakat kentin bu şirin ve küçük yapılanması ile bize sundukları terazide daha ağır basıyor. Teraziyi istediğimiz şekilde yönlendirmek tamamen bizim elimizde. Mevcut yaşam koşullarını daha da iyi hale getirebilir (trafik sorununu halletmek gibi), buraya gelen insanları çok daha fazla hayran bırakabiliriz. Yeter ki bazı şeylerde özeleştiri yapmayı bilelim ve ders çıkartalım.
 


Etiketler; #ender özgün
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.