Reklam

Yeni öğrencilere tavsiyeler

.

1035 0

Arif Sürahi

Arif Sürahi

Yeni üniversite öğrencileri gelmeye başladı
Ailelerinden ayrılıp yeni bir hayata başlayacaklar onlar
O yüzden çok heyecanlılar
Bu yoldan geçen biri olarak onlara birkaç tavsiyeden bulunmak istiyorum
 
1) ÇOMÜ ve Çanakkale çok güzel. Memnun kalacaksınız. Şimdiden bence sevinin buraya geldiğiniz için
2) Okulda ilk yılınız liseden kalma alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakma vakti. Dilediğiniz anda dersten çıkabilir, dilediğiniz zaman derse girebilirsiniz. Tabi bu o dersin hocasının kurallarına da bağlı biraz. O yüzden ilk derslere girerek hocalarınızı gözlemlemelisiniz. Her hocanın alışkanlığı farklıdır. Bu arada hoca size söz hakkı verdiğinde ayağa kalkarak konuşmanıza da gerek yok.
 
3) Okula adapte olabilmek bir an evvel sosyalleşmek sizleri bir adım öteye taşıyacaktır İlgi duyduğunuz bölümün kulübüne başvurarak başlayabilirsiniz. Etkinlerde yer almak veya etkinliklere katılarak sertifika sahibi olmak sizlerin gelişimine ve öz geçmişinize eklemeniz açısından olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu yüzden okulunuzun etkinlik sayfasını, kulüp sayfalarını takipte kalın. Özellikle oryantasyon dönemini önemseyin.
 
4) İlk hafta herkesle tanışmaya çalışın. Ortamınızı kurun fakat bu arkadaşlığı çıkar ilişkisi üzerine oturtmadan sağlam temeller üzerinde tutarsanız size yararı çok fazla olacaktır. Vize-Final döneminde herkesle kanka olan ancak bu dönemler bittiğinde hiç kimseye selam dahi vermeyen insanlar üniversitede çok fazladır. Bu insanlara karşı bir hayli dikkatli olun ??
 
5) Ortalamanızı yüksek tutmaya çalışın. İlk dönemden not ortalamanızı yüksek tutmalısınız. Sonraki dönemlerde yükseltmek tahmin ettiğinizden bile daha zor olabiliyor.
Ayrıca 2. öğretim olmaktan memnun olmayan ya da bölümünü mecburen seçmiş olan arkadaşlar özellikle ilk yıl ortalamanızı yüksek tutmaya çabalayın ve ilk yılın sonunda kurum içi yatay geçişten faydalanarak yine bölümünüzün örgün öğretimine veya farklı bir bölüme geçiş yapabilirsiniz.
 
6) Dil çok önemli. Çok klasik olacak ama mutlaka yabancı dilinizi geliştirmek için adımlar atın. Son yıla geldiğiniz de mülakatlara katılacağınızda şimdi ingilizce mülakatlarda ne yapacağım ben diye kara kara düşünmezsiniz böylece
 
7) Öğrenci işlerindeki X Hanım veya Y Bey hep agresif, hep mutsuzdur ve sizin işlerinizi halledene kadar burnunuzdan getirecektir. Buna karşı herhangi bir önlem alamayacaksınız. Tek seçenek alışmak. Buna alışmaya çalışın
 
8) Üst sınıflardan arkadaşlar edinmeye özen gösterin. Bir üst sınıfa geçtiğinizde seçmeli dersler hakkında bilgi edinerek ders seçimlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Unutmayın siz gelirken onlar bu yoldan çoktan geçmişti.
9) Sivil toplum kuruluşlarına üye olarak gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz.
Artık şirketler bu konuya hassasiyet göstermekte ve iş başvuru formlarına bu alanı da eklemiş bulunmaktadırlar. Gönüllü olarak çalışmak size hem farklı yetkinlikler kazandıracak hem de iş başvurularında fayda sağlayacaktır.
 
 
10) İlk yılın sonunda eğer okulunuz staj yapmanıza olanak sağlıyorsa mutlaka staj yapmaya çalışın.
Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olacaktır. Böylece kariyerinizi nasıl yönlendireceğinize daha kolay karar verebilirsiniz.  Zorunlu  stajı olmayan arkadaşlar da okulları sigortalarını karşıladığı takdirde 20 ile 30 iş gününe kadar staj yapabilir. Mutlaka danışmanınızdan veya okul sekreterinizden bu konuda yardım alın.
 
 


Etiketler; #yeni
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.