Reklam

Ötekileştirmeyi  Öteleyelim

.

1747 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı

 
Öteki ve ötekileştirme kavramı çocukluktan belli var olan peşimizden gelen bizimle birlikte daha tehlikeli boyut kazanabilen bir şey, bizim mahalle, başka mahalle, bizim sınıf yan sınıftan, diye gelişir ve devam eder, kulüpler, partiler ve  kendilerinden  olmayanlardan oluşan bir denklem kurulur ki, bu denklemde  öteki olmak her zaman mümkündür, doğaldır ama o kelime bir ek alınca işte o zaman vahim bir hal alır. Onun ismi ötekileştirmedir. Farklılıklardan korkmayı, çekinmeyi ve dışlamayı ifade eder. En sıkıntılı durumlardan birisi, bu ötekileştirme o kadar yanlış bir şey ki neredeyse bütün yanlışların başında bu geliyor, adam kayırma, hırsızlık, taciz adaletsizlik birçok şey temelinde tohumunda ötekileştirmeyle ya da sonuç ilişkisi içinde bir denklemde yer alıyor
Öyle ki ötekileştirme neredeyse tarih boyunca var uygarlıklar rakip uygarlıkları milletleri ötekileştirmek için bir takım bahaneler uydurmuşlardır onlar hakkında olmayan iddialarda bulunmuşlardır ya da var olan farklılıkları tehdit olarak görülmüş ve gösterilme çabalarına girilmiş. Filanca mahalledeler böyle, şu takım bu, bu partililer böyle insanlar gibi örnek farklılıkların olduğu her yerde devam ettirilebilir. Bunlara tarihsel bildiğim kadarıyla birkaç örnek verilebilir. Bunların başında örneğin İslam toplumunda yer almadan önce İranlılar da yani o zamanki ismi Acemlerle, Araplar arasındaki karşılıklı negatif söylemler Avrupalıların Türkler hakkındaki söylemleri, bizim toplumumuzun bazı milletler hakkındaki söylemleri bunları örnek gösterilebilir, bunların tamamında temelinde öteki yapma tutkusuna  yönelmemiz var, bundan kurtulamadığını sürece hep ötekiler üreteceğiz bu ürettiğimiz ötekiler bizi de karşı tarafın ötekisi yapacak bundan hep beraber karşılıklı etkileniyoruz.
Örneğin çağımızda bile politikacılar birbirleriyle olan kavgalarını ötekileştirici söylemler üzerinden yaparak bunu tabanlarına kadar indiriyor. Buda toplumsal kargaşaya ve kutuplaşmaya neden olan  etkileri oluyor, en basitinden etnisite, yaşam tarzı, din ve fikri düşüncelerinden dolayı insanların ayrıştırıldığı öteki ilan edilerek beraberinde karşılıklı ayrışmaya neden oluyor. Hristiyanla  bir Musevi’yi  ayrıştırırsanız daha fazla birleşmesi üzerine onların da karşı cenahtakini öteki ilan etmesine neden olursunuz. Bir yerde öteki de siz olursunuz.
Oysa ötekileştirme tarih boyunca hiçbir kazanımı olmayan karşılıklı kaybettiren korkunun ötesinde hiçbir şey sağlamamış yaşam enerjisini alan anlamsız ve gereksiz bir şey ama bu çağımızda dahi farklı tarzlarda devam eden bu kavramı her yerde görmek mümkün şarkılarda kendi dinleyici kitlesini oluşturmak için saçlı, kel diye hedef gösteren şarkılarda, olumlu gözüken olumsuz sözler ve niceleri , bence içimize kadar girmiş veba gibi, bu bayramda yapmamız gereken ötekileştirmeyi ötelemek ümidiyle..
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.