Reklam

  BAYRAM HAKKIMIZ

.

1030 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

        Tüm İslâm dünyasında yarın Kurban Bayramımızı hep birlikte yaşayacağız. Şimdiden hepimize hayırlı olsun. Hayırlı olsun deyip geçemeyiz.  Bayramı herkes kutlayacak. Bayram olduğunu herkes hissedecek. Bunun olması için bayramın özünü iyi bilmemiz ve uygulamamız gerek. Bayram adı üstünde tüm toplumun ortak mutlu olduğu sevinçli günler. Bebeğinden yaşlısına, işsizinden devlet başkanına, yatalak olanından zirvelerde ceylan gibi koşanına, koyu dindarından gayri müslim’ine ve dinsizine kadar herkesin payını alacağı günler. Onun için diyoruz ki BAYRAM HAKKIMIZ.
    Kuran da İbrahim suresinde’’24 saatini vermiş bir saatini geri istemiş,12 ay vermiş bir ayını geri istemiş, 40 bin lira vermiş bin lirasını geri istemiş ve bunları verdiğin için sevap yazacağım’’ demiş. Allah’ın bunlara ihtiyacı yok ve yine bizim ihtiyacımız var. Bir saat ibadet ederek ayak parmağımızdan saçımızın teline kadar her tarafımızı ve de ruhumuzu temizliyoruz. Bir araya gelerek sosyalleşiyoruz. Hani bazıları soruyor ve ‘’sosyal etkinliğin var mı?’’ diyor ya cevap islam ibadetleri hepsi birer sosyal hareket.  Bir ay oruç tutarak yokluğun ne olduğunu, sabrın faydasını, kötü alışkanlıklardan arınmayı, paylaşmayı ve güler yüz göstermenin faydasını, eşitliği pekiştiriyor ve tüm organlarımızı dinlendiriyoruz. Vücut bakıma giriyor. Bu da bonusu oluyor. Hele çoğunluğun uygulamadığı 1/40 zekât vermiş olsak toplumda fakir kalmıyor. Haydi buyurun bakalım!
    Ya kurban kesmek!
    Bazıları Ramazan Bayramına şeker bayramı, Kurban Bayramı’na da et bayramı der. Ne yapsın zavallı sadece şekerden ve etten haberi oluyor. Bol şeker ve bol et. Komik mi komik! Anlamayınca böyledir.
    Gücü yetenler kurban kesecek ve belki de tamamını fakirlere dağıtmak için gayret gösterecek. Zira ülkemizde fakirler çok. Orta halli hiç yok. Ya zenginsin ya fakir. Birçok aile reisi evine ekmek götüremiyor. Ekonomi çökmüş. Kurban kesenlerin çoğu bu bayram kesemeyecek. Çünkü kurban kesmenin şartları var. Şartlar tutmalı. O kadar tutmalı ki dağıta dağıta kendimize yudum et kalmamalı. Asıl kurban kesmek bu. Peygamberimiz gibi!   
   Veren el olmakta fayda var!.
   Yarın sabah kapı zilimizi çalan çocuklara şekerle birlikte az da para verelim bakın göreceksiniz o şirin gülüşleriyle en güzel kıyafetleriyle her bayram size koşacaklar. Onlar mutlu olurken bizim mutluluğumuz katlanacak.
   Bayramda yüzler gülecek ve kahkaha atacak. Yaşlılar torunlarıyla buluşacak. Çoktandır gitmediklerimize gidip ziyaret edeceğiz. El öpmeler, espriler, şakalar ve huzurun katları hep bizimle olacak. Şimdiden antrenmana başlayın… Kahkaha atın. Yarın daha kolay olacak. İsterse sıyırmış desinler siz gülümseyin ve kahkaha atın. Toplumumuzun en büyük eksiği gülememek ve kahkaha atamamak!
Hepimizden Hepimize Selam Olsun
Kapımızın zilini çalanlarımız çok olsun. Paylaşalım mutlu olalım. 


Etiketler; #batram
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.