MAHREMİYET

Mahremiyet, kişinin kendisine ait olan, başkası tarafından izin verilmedikçe dokunulamayan, karışılamayan, gizli olan alandır.

3814 0

Nimet Keseli Ustabaşı

Nimet Keseli Ustabaşı

Bu gizlilik ve dokunulmazlık bedeni, bilgiyi ve mekânı kapsar. Beden dokunulmazlığı, bilgi dokunulmazlığı ve mekân dokunulmazlığı her birey için mevcuttur ve korunması gerekir.Özel alan, yaş, cinsiyet, ırk, dil, din ayırt etmeksizin herkesin hakkıdır ve muhafaza edilmelidir. Bu koruma hem birey hem de toplumun bütünunsurları tarafından gerçekleştirilir.

Yüce dinimiz İslam da insanın en tabi haklarından biri olan özel alanın dokunulmazlığını öngörür. Bizi ilgilendirmeyen konular hakkında konuşmak ve izin verilmeden bize ait olmayan bir yere girmek yasaklanmıştır. Beden dokunulmazlığı hakkında ise örtünme emredilmiş ve başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde davranma tavsiye edilmiştir. Dinimizde, bakışlarla dahi insanları rahatsız etmemek esastır. ‘Elinden ve dilinden zarar görülmeyen insan’ olunmalıdır.
Dinimiz başkalarına ait bilgilerin, kusur ve mahremiyetin araştırılmasını yasaklar. Hucurat Suresi 12. ayeti kerimesinde bu şekilde davranmak oldukça çirkin ifadelerle yerilmiştir.  Gıybet etmek, üçüncü şahıslar hakkında konuşmak onların mahremiyetlerine saygısızlık etmek demektir ve bundan sakınmak gerekir. Yine Peygamber Efendimiz bilgi mahremiyeti konusunda “meclislerde konuşulan sözler emanettir” diyerek haramın yayılmasına engel olmak dışında laf taşımayı yasaklamıştır. (Süneni Ebu Davud) 
Mekân dokunulmazlığı konusunda da evlere girerken izin istemek, aile fertlerinin odalarına girerken izin istemek, bize ait olmayan yerlere girerken izin istemek emredilmiştir. İzin verilmediği takdirde ısrar etmemek, saygı duymak ve uzaklaşmak esastır. Çocuklarımızı yetiştirirken de bu hususları onlara anlatmak ve güzel örnek olarak eğitmek gerekir..Nur Suresi 58 ve 59 ayetlerde, çocuklarınızın günün belli vakitlerde sizin yanınıza girerken izin istemelerini onlara öğretin anlamındadır. Onların odalarına girerken izin istemek gerekir. Bu hem saygı duymak hem de saygı duyulmaktır. Ve de çocuk eğitiminin çok önemli bir parçasıdır.
Dinimiz, müminin başka kimselere sadece dokunarak değil bakarak dahi rahatsızlık vermesini yasaklamaktadır.  Peygamber efendimiz, genç bir kadının güzelliğinden gözlerini alamayan amcasının oğlu Fadl’ın yüzünü bizzat eliyle tutup öbür tarafa çevirmiştir. ( Buhari, Hac, 1) . İslam’ın örtünme emri de dış etkilerden korunma yanında özellikle mahremiyeti muhafaza maksatlıdır. Araf Suresi 26. Ayette “size avret yerlerinizi örtecek ve süslenecek elbiseler verdik” buyrularak, giyinmenin ve örtünmenin ilk amacının beden mahremiyetini muhafaza olduğu izah edilmektedir.
Hayatta sınırlar önemlidir. Dinimiz de bize sınırları Kuran ayetleri, hadisi şerifler ve peygamber efendimizin yaşamıyla öğretir. Bu sınırları aşmak, haddi aşmaktır. Kurallara uymak, ayetlerin emirlerini önemsemek ve peygamberin tavsiyelerini örnek almak günümüzü kolaylaştıracak ve toplum terbiyesinde de kolaylık sağlayacaktır. Aksi, yalnızca haddi aşan için değil buna maruz kalan için ve de toplumun tamamı için huzursuzluk demektir.
Çocuklarımızın nasıl insanlar olmalarını istiyorsak, bu doğrultuda gayret göstermek biz anne babaların görevidir. Onların eğitimini akıllı telefona, televizyona, arkadaş çevresine bırakmamak, gereken tedbirleri hane içindeyken almak ve güzel örnek olmak gerekir. Nasıl peygamber, inananlar için güzel örnekse, anne babalar da çocukları için güzel örnek olmalıdır.
Mahremiyet, özel alandır. Özel alana müdahale hiçbir surette caiz değildir.  Ne davranışla, ne sözle ne de bakışla.
 
 
 


Etiketler; #MAHREMİYET
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.