Çevre bilinci

.

984 0

Arif Sürahi

Arif Sürahi

 
Yıllarca çevre konusunda çok yanlışlar yaptık
Çok çevreye zarar verdik
Bunun sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukları bir bir gördük
Artık çevreye verdiğimiz zarar dönüp bize zarar verince kendimize geldik
Şimdi artık çevre bilincimiz gelişti
Çanakkale çevre hassasiyeti konusunda önemli yerde
Bu durumda sevindirici
Şimdi gelecek hafta dünya çevre günü
Dünya çevre gününün nereden çıktığı ve neden kutlandığını sizlerle paylaşmak istedim
TEMA Vakfı’nın bu konu ile ilgili verdiği bilgi şöyle
 
Birleşmiş Milletler, 2010 yılını Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Yılı ilan etti. Dünya üzerindeki biyoçeşitliliğin korunmasının önemine dikkat çekmek üzere 2010 yılı Dünya Çevre Günü’nün ana konusu
“Birçok Tür, Bir Tek Gezegen, Bir Tek Gelecek” olarak belirlendi.
 
Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
 
Dünya üzerinde 5 ile 100 milyon arasında tür olduğu varsayılmaktadır. Günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiği düşünülürse üzerinde yaşadığımız Gezegen ve diğer türler hakkındaki bilgilerimizin yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen 17.291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, sayıları artan birkaç türden biri de insanoğludur.
 
Bu tükenişin sorumlusu insandır. Çeşitli gerekçelerle ormanlar, tarım alanları, meralar, sulak alanlar, tahrip edilmekte, balık stokları azalmakta, Dünyanın ısınmasına neden olan gazlar atmosfere karışmaktadır. Bunların sonucunda da, türler doğal hızlarından 1.000 kat daha hızlı bir şekilde yok olmaktadır. Dünya üzerindeki tür çeşitliliği bize gıda, ilaç, giysi, yakıt gibi çok sayıda fayda sağlamaktadır. Bahçemizdeki böcekten, yol kenarındaki çimene kadar her türlü canlının birbiriyle bağlantısı vardır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler 2010 Yılını Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Yılı, 2010 Yılı Dünya Çevre Günü’nün ana konusunu “Birçok Tür, Bir Tek Gezegen, Bir Tek Gelecek” olarak belirledi.
 
Bizler de TEMA Vakfı olarak gönüllülerimizin desteğiyle, 2010 Yılı Dünya Çevre Günü’nünde Türkiye’nin dikkatini biyoçeşitliliğin önemine çekmeyi hedefliyoruz.
 
Dünya Çevre Günü’nü Kutlarken,
Herkes Alması Gereken Önlemleri Düşünmeli
 
•Bilim adamları, her 24 saatte 150 ile 200 arası türün yok olduğunu tahmin ediyorlar.
•Geçmişten günümüze türlerin yok olduğu devirler olmuştur, ancak geçmiş 65 milyon yıldaki en hızlı tür yokoluşu günümüzde yaşanmaktadır.
•İklim değişikliği biyolojik çeşitliliğe karşı en ciddi tehdittir.
•Sıcaklıklardaki 1,5 ile 2,5 derece arasındaki artış bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık %20-30’unun yok olmasına neden olacaktır.
•Dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı için gerekli olan ilaçlar bitkilerden elde edilmektedir.
 
 


Etiketler; #çervre #bilinci
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.