Reklam

Zafere Giden İlk Adım

19 Mayıs bir milletin harekete geçmesi için ilk adım, bu tarih unutulamayacak kurtuluş ve kuruluşa giden cumhuriyetimizin en büyük ve en güçlü adımı olmuştur.

590 0

İbrahim Akın Kazancı

İbrahim Akın Kazancı

 
19 Mayıs bir milletin harekete geçmesi için ilk adım, bu tarih unutulamayacak kurtuluş ve kuruluşa giden cumhuriyetimizin en büyük ve en güçlü adımı olmuştur. Bu adım tarihimizde egemenlik ve bağımsızlığına hayati önem veren bir milletin başkaldırışının fitilini ateşleyen tarih olmuş. Bundan tam 100 yıl evvel Samsun’a  doğru yola çıkan o feribot sadece birkaç görevli subayı değil milletin geleceğini, umudunu  taşıyordu. Vardığı yerde yani Samsunda onu karşılayan, belki de ülkenin geleceği hayali ve umuduydu. İşte vapurda gelenler ile o vapurdaki gelenleri bekleyenler yani ortak umut, bizim gelecek umudumuzdu. İşte o umudun birleşimi bizim içimizde hali hazırda yanan cumhuriyete ve bağımsızlığa olan saygımızdır. ‘’Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurutacaktır’’ sözü zaferin ve geleceğin nasıl şekillenebileceğini göstermişken bu yol ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm ‘’ diyebilecek bir ruh hali ile sağlanmıştır. Düşünün Allah aşkına bu Anadolu halkının kararlığı ve azmi olmasaydı, hangi kuvvet bu zorlu mücadeleyi sağlayabilirdi. Saltanat ve iktidar sahiplerinin bu mücadeleyi yapamayacaklarını bilmeleri ve mağlubiyeti kabul edişleri boşuna mı? Elbette hayır çünkü Anadolu halkına el uzatmayıp unutmuş bir iktidarın o gün zorluklardan kendilerini, yani hükümetlerini ve devletlerini düştükleri durumdan çıkaracaklarına dair bir ümitleri bile yoktu. İşte bu bilinç ve yatta bu bilinçsizlik,  işte bu zihniyet onları mücadeleye değil, teslimiyete itti. Ama o zamanın saltanatı bunu doğru bulmuş olsa da Türk Milleti bu yolu acziyet olarak gördü. Çünkü millet ne kadar sıkıntılı durumda olsa dâhi, Bağımsızlığından ve İstiklalinden ayrı yaşayamazdı. Yaşamadı da kendi içinden çıkardığı bir lider ile bu işi başlatmakta kararlı davranması milletin inancı ortak umudu bu zaferi kaçınılmaz kıldı. Meşhur bir söz veciz vardır ya ‘’inanmış bir orduyu kimse durduramaz’’ peki İnanmış bir milleti kim durdurabilirdi elbette kimse durduramazdı. 19 Mayısta başlayan bu yürüyüş bazıları için  1923 de tamamlandığı düşünülebilir. Oysa her şey çok güzel olacak ümidi ve gelecek yürüyüşümüz hâlâ devam ediyor.
 
 


Etiketler; #19 mayıs
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.