Reklam

    İLK ADIM

  Kara kış sonrası baharın gelmesi ve tabiatın canlanmasıyla dünya adeta yeniden düzenlenir. Kabuk değiştirir diyebiliriz. Yeniden doğuş gerçekleşir. Toprak uyanarak selamını verir.

595 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

 
        
       Tarihe baktığımızda uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Türk milletinin kendine özgü özellikleri dikkat çeker. Binlerce yıllık geçmişinde birçok sıkıntılı günler yaşayan bu millet 16 büyük devlet kurmayı başarmıştır. Türk milletinin özgürlüğü çok önemlidir. Ödün vermez… Yıkılır ama eğilmez.
      19 Mayıs 1919 son bağımsızlık savaşımızın başlangıç tarihidir. Acının sonunda mutluluğu elde etmek kolay olmaz. Bunu başaranları anlatmaksa daha zordur.
        Bir asır öncesinin Mayısı, o yılların bağımsız Türk devleti olan Osmanlı İmparatorluğunun Birinci Dünya Savaşı’nda yenik düşmesi sonucu, işgal güçlerinin kara bulutlar misali bağımsızlık güneşini gölgelediği günlerdi. Düşman çizmeleri Anadolu topraklarında geziyordu. İstanbul, payitaht merkezi yani başkent olması yönüyle düşman birlikleri tarafından ilk işgal edilen şehirdi. Memleketin dört bir tarafı, paylaşım planı dâhilinde işgal ediliyordu. Her gün yeni bir acıyla, açlıkla, ölümle, kısacası yoklukla karşılaşılıyordu. Binlerce yıllık tarihi serüveninde esirliği tatmamış yüce Türk milletinin her bir ferdi, bu kara günlerin vahametinden bunalıyor, kurtuluş yolu arıyordu.
        İşte böylesi bir ortamda, Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi, bardağı taşıran son damla olmuştu. ‘Geldikleri gibi giderler!’ diyen Mustafa Kemal Paşa, Türk milletinin içinde bulunduğu bu sıkıntılı ve zor duruma son vermek için Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaya karar vermişti. 19 Mayıs 1919’da bir avuç silah arkadaşıyla Samsun’a giden Gazi Mustafa Kemal Paşa, o gün parlak ve aydınlık bir Mayıs güneşi olarak Türk milletine bir umut ışığı olmuştur.
         Yurdumuzun dört bir yanında, yurdu düşmana peşkeş çekenler ve işbirlikçiler dışında kımıl kımıl bir uyanış başlamıştı.
         Sarı saçları ve yeşeren filizi andıran mavimsi gözleriyle betimleyebileceğimiz Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk milleti, Anadolu’da İstiklal Savaşı’nın zeminini hazırladılar. Onun büyüklüğü, başıboş halkının öncülüğünü üstlenerek, güçlenen bu birikimi, düşmanın üzerine yönlendirebilmesinde kendini gösterir. Nasıl bir usta, kızaran demiri örste biçimlendirirse, Liderimiz de çelikleşen yürekleri ok şekline getirmişti. Haksızlığın bin türlüsüne uğrayan Türk milletinin gerilmiş bir yayı andıran sinesinden bu oku boşaltarak attığını vuran bir avcı ustalığıyla hedefini şaşırmamış ve düşman birliklerini bozguna uğratmıştı. İnönü, Dumlupınar ve Büyük Taarruz savaşları zaferle neticelenmiş; Yunan birlikleri, İzmir’de denize dökülmüştü
       Büyük önderimiz savaşın kartalı olduğu gibi barışında güvercini olma yolundaydı. Mustafa Kemal; yapılanla yetinmeyen, geleceğe uzanan bir dahi idi. O, yalnız bizim değil, acı çeken, haksızlığa uğrayan bütün milletlerin yol göstericisi, umut kaynağıydı. Bugün aramızda olmasa da yaptıklarını görmek, düşündüklerini anlamak ve ilkelerini hayata geçirmek her Türk insanının ülküsü haline gelmiştir. Türk milleti, ona ve silah arkadaşlarına bu soylu milletin bu günlere gelmesini sağladıkları için şükran borçludur.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun
 


Etiketler; #ilk #adım
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.