Barbaros Sahiline Kesin Çözüm

Nüfusu her yıl artan Çanakkale’nin en temel ihtiyaçlarının başında yazın şehir merkezinde denize girilecek alanların yetersizliği geliyor. Bu aynı zamanda Çanakkale’de yaz turizmini de olumsuz etkiliy

6813 0

Celal KARAKAŞ

Celal KARAKAŞ

Çanakkale hakının sahile bu kadar ihtiyacı varken, son yılların gözde konusu AKFA  arazisi dahil Kolin Otel’e kadar bütün sahili kaplayan imar planındaki inanılmaz artış teklifi barbaros sahilinde elimizdeki bu son yeşil alanları da tehlikeye attı.
Bu bölgedeki denize sıfır arazilerin büyük kısmı Terzioğlu Vakfı’na ait. Bir miktar alanda özel şahıslara ait.Terzioğlu Vakfı arazilerinden elde ettiği gelir ile çocukların eğitimine katkı sağlıyor. Temel amacı eğitime destek vermek. O halde bu arazileri vakfa gelir getirecek  ev, dükkan, arsa, tarla ne varsa Çanakkale Belediyesine ait gayrimenkuller ile takas yapalım. Vakıf takas ile aldığı gayrimenkullerden gelir sağlasın. Bu alanların tamamı da Çanakkale halkının olsun. Aynı  takas teklifi eğer isterlerse özel arazi sahiplerine de yapılabilir.Bu takas için bir takdir komisyonu kurulur. İsteğe bağlı olmak koşulu ile iki tarafa da mağduriyet yaratmadan, hakkaniyet ölçülerinde bu yapılabilir.
Bunu kısmen veya tamamen gerçekleştirebilirsek sonucu şu olur; Öncelikle kendilerine  10 (on) yıl önce verilen imar durumunun üzerine kimse çıkamaz ve ağır bir betonlaşma baskısı olmaz , çünkü mülkiyet el değiştirmiş olur. İkincisi bu alan Çanakkale halkının olur. Özetle, gündüz denize girilen alan  ve spor alanları; gece ise aynı  golf çay bahçesi , özgürlük parkı gibi ekonomik , halkın yararlanacağı kafeteryalar ve yürüyüş alanları olur.
Trafik yoğunluğu yaratmayan  böyle bir proje , doğaya saygılı , denizi kullanan , yeşili bol tamamen halkın kullanımına açık bir uygulama olacaktır. Çanakkale halkının buna ihtiyacı var. Ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir öneri.


                                                                                                                                                


Etiketler; #sahil #nüfus
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.