SESLERİ DUYMAK

O kadar çok ses var ki hepsini duymamız mümkün değil. Her sesi duysak çıldırırız.

14304 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak


 
  O kadar çok ses var ki hepsini duymamız mümkün değil. Her sesi duysak çıldırırız. Ne kadarını duyabiliyoruz? Her kişinin duyma yeteneği çok farklı. Allah her kişiye ya da tüm hayvanlara ayrı bir duyma yeteneği uygun görmüş ve ona göre yaratmış. Bu mükemmel yaratılışla kâinatta çok mükemmel bir ahenk meydana gelmiş.
   Dünyaya gelen her kişi her saat, her gün ve her yıl duyma yeteneğinin gelişmesine göre her gelişmeyi fark ediyor ve bu gelişmede kendini aynı akıntıda buluyor. Gün geliyor sesler kelimeleri oluşturuyor. Ve bir gün bebek büyüyerek konuşmaya başlıyor. Yuvadan uçan bülbül de kendi bestesini şakımaya başlıyor.
   Bir tarafta konuşan insan diğer tarafta herkesi mutlu eden bülbülün ötüşü ne kadar güzeldir. Sesleri duymak dedik. Çok önemli. Sesleri duymazsanız konuşamazsınız. İşitme engelli insanlar dilsiz değildir. Sadece duyamadıkları için konuşamazlar.
  Yakın çevremizde duyma yeteneği zayıflayanlar da yavaş yavaş konuşma özelliklerini kaybederler. Sizleri anlayamadıkları için sizi dinlemekten de vaz geçerler. Hayata küserler. O zaman işitme kaybı söz konusu olduğunda mümkün olduğu kadar hızlı çözüm bulmalıyız.
  İşitmesi çok iyi olanlar konuşması da çok iyi olanlardır. İşitme oranında gelişmiştir.
   Müzik dünyasında iyi işitmenin yanı sıra müziği anlama kabiliyeti iyi olanlar daha başarılı olmaktalar. Vücut bir bütündür. İyi bir beyin ve deha sahibi olanlar müzikte en üst seviyeye yükselirler. Becerilerin geliştirilmesiyle mükemmel sonuca ulaşırlar.
      Sesleri duymak her yerde önemlidir.
   Duyarız ama dikkatimizi verip iyi dinlemezsek yanlış anlamalar başlayacaktır. Zira beyin anlama gücünü kaybedecektir. Yaşlı insanlarımız yaşları ilerledikçe duymaları da gerileyince söylenenleri de anlamayıp kuşaklar arasında sıkıntıya sebep olmaktalar. Duymayınca sesinizi yükseltmenizi beklerler. Yüksek sesle konuşunca da bağırıp azarlanıyor diye alınırlar. Bu hassas bir konu haline gelir ve üzülenler olur.
    Yıllar önce Gelibolu Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaparken İşitme Engelliler Orta Okulu’nda açılan mobilya sınıfının derslerine girdim. İşaret dilini bilmediğim halde oldukça başarılı çalışmalar yaptık. Engelli! ( Aslında engelli kelimesine de karşıyım. Çünkü bu kişiler çok özel insanlar. Şartlarına göre çok başarılı olabilmekteler)
    Aralarında beni dinlemeyen yerdeki çöpü aldıramadığım öğrencim yıllar sonra Çanakkale’de karşıma çıktı. İşaretlerle epey anlattık. Gelibolu’da Askeri fabrikada çalışmaya başlamış. Aradan epey zaman geçtikten sonra yine işitmeyen ve aynı okuldan mezun biriyle evlenmiş olarak karşıma çıktılar ve elimi öptüler. Bir zaman sonra sosyal tesislerde annesi, eşi ile beraber bir de oğulları vardı. Konuşuyordu.
   Etrafımıza baktığımız zaman kulağı duyduğu halde konuşan ama doğru konuşamayan insanları da görebiliyoruz. Hatta konuşmaya korkanlar var.
   Birde ’’aman ha konuşma ‘’diyenler de var.
  Vatandaş ne yapsın?
  İşitmemek en iyisi!
Hepimizden Hepimize Selam Olsun
 


Etiketler; #şemsettin solak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.