NEDEN YANDI

Birkaç gün önce değerli arkadaşlarımla birlikte deniz sezonunu açmak için belediyemizin Dardanos tesislerine gittik.

1768 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

            Birkaç gün önce değerli arkadaşlarımla birlikte deniz sezonunu açmak için belediyemizin Dardanos tesislerine gittik. Bir yılın verdiği özlem ile kendimizi serin sulara bıraktık. Yüzme anında yakında bulunan Orman Kampının yandığını gördük. Herkes gibi bakmaya devam ettik. Oysa az önce hemen 700 metre yukarıdaki yangın söndürme helikopterini gördük. Hatta arkadaşım ‘’ Yangın söndürme helikopteri bu mu?’’ demişti. Evet oydu. Bu kadar yakında bulunan ekibe rağmen yangına müdahale çok gecikti. Orman Bakanlığının yangın ekibi bence sınıfta kaldı. Çok yazık.
         Tesis çatır çatır yandı yok oldu.
         Yaz sezonuna girdik dolayısıyla yangın sezonuna da girdik. Yangınlar hep olacak. Keşke olmasa. İş güvenliği kurallarına uyan var mı? Vazifesini doğru yapan var mı?
         Doğal nedenler haricinde orman yangınlarının çok büyük bölümünün insan kaynaklı.
       Yaz aylarının gelişiyle bütün orman yangınları büyük sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu konunun sadece yazın gelmesiyle, ısınan havanın ve nemin azalmasıyla izah edilebilmesi mümkün değil. İklimin çok büyük etken olduğunu kabul etmekle beraber bu konudaki bazı istatistiklere bakmak da yararlı oluyor.
    ‘’ İstatistikler, yıldırım ve benzeri doğal nedenlerle çıkanlar bir yana bırakıldığında, orman yangınlarının çok büyük bölümünün insan kaynaklı olduğunu gösteriyor. Yangınların, yüzde 94’ü insan kaynaklı! Bunların yaklaşık yüzde 13’ü tarla, arsa açmak niyetiyle çıkarılan yangınlar. Yüzde 47’si ihmal, dikkatsizlik ve kazadan kaynaklanıyor. Geriye kalan yüzde 34’ü ise insan kaynaklı olmasına karşın nedeni tam olarak bilinemiyor.’’
      Orman Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlar arasında anız yakma, çoban ateşi ve sigara önemli yer tutarken son yıllarda, enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınlar da çok önemli artışlar görülüyor.
    Gelişmesini bütün hızıyla devam ettiren küresel iklim değişikliğini de dikkate aldığımızda, önümüzdeki dönemde bölgelerimizde ısının daha da artacağı ve yağışların, nemin daha da azalacağı bir gerçek. Bunlarda kuşkusuz yangınları artırıcı etki yapacaktır.
     Orman yangınları sorunun çözümü için en büyük faktör olan insanını eğitimine eğilmemiz zorunludur. İnsanlarımızın doğanın korunması, tabiat varlıklarının korunması ve geliştirilmesi konularında mutlaka ve mutlaka bilinçlendirmemiz gerekiyor. İnsanların sebep olduğu orman yangınlarının önüne ancak bu bilinçlenmeyle ve farkındalıkla geçebiliriz. Yoksa tek tük ağaç dikerek değil.
     Yıllardır doğayı korumak için çabalayan biri olarak doğal varlıklarına hiç özen göstermeyen, doğayı kirleten ve hırpalayan ülkelerin başında maalesef biz olduğumuzdan eminim. Küçük devletler dahi doğal varlıklara kutsal olarak bakarken biz büyük değerlerimizi kirletiyoruz, yok ediyoruz. Buna pek çok örnek vermek mümkün. Denizlerimiz, akarsularımız, ormanlarımız, dağlarımız, yaylalarımız… Hemen her yerde insanlarımızın doğaya yaptığı tahribatla karşılaşıyoruz.
     Bilinçlendirmekten, farkındalık yaratmaktan başka çare yok! Ancak bizim orman yangınları gibi konularda kısa vadede de bilinçlendirme çalışmaları yapmamız kaçınılmaz.
 Hepimizden Hepimize Selam Olsun. Orman yangın ihbar… 177
 


Etiketler; #şemsettin solak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.