Reklam

SAMSUN RUHU

 Önemli günlerimizden 19Mayıs 1919, Türk milletini esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan...

290 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

   Önemli günlerimizden 19Mayıs 1919, Türk milletini esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan gündür.
   Özgürlüğün, bağımsızlığın ilk adımı o gün atılmıştır. Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.  Millet güçlenerek geleceğe bakmayı başlamıştır.
       Bu güzel vatanın her tarafı düşmanlar ile sarılmış ve işgal edilmiş iken, bir güneş gibi doğan ve milli mücadelenin yapılamasının gerekliliğini düşünen Mustafa Kemal, milleti tek yumruk haline getirmiştir. Anadolu’ya gitmek ve oradaki halkın bilinçlenmesini sağlamak için Bandırma vapuru ile gizli bir şekilde 19 Mayıs günü Samsun’a varmıştır. Sonun başlangıcı bugün başlamıştır. Yapılan toplantıların aslında yeni bir devletin oluşumunu başlatması öngörülmüştür. Mustafa Kemal ve arkadaşları buradan Amasya ve Sivas’a geçmiş milli mücadelenin fitilini ateşlemiştir. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve milletin özgürlüğü temel alınmıştır. Uyarılan ve uyanan millet İşgal güçleri ile mücadele ederek vatanımızın bağımsız olmasını sağlamıştır.
    Samsunda yakılan meşale ile Türk Milleti, kendi kötü talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya gümbür gümbür anlatmıştır. Hatta haykırılmıştır. Türk milleti bir kurt gibi esarete alışamaz.
      Onurlu kurtuluş Savaşı bu destanın adıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin yüreğidir.
 Samsun’dan yola çıkan meşale Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga, dalga tüm yurdu aydınlatarak güçlenmiştir. Mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlerde verilen kararlı mücadelelere borçluyuz. Bunu gençlik iyi bilmeli… Öğretmeliyiz… Aynı meşalenin bugünde sürekli parlayışını çocuklarımıza anlatmalıyız.
      O günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “Milli Egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu onaylanmıştır. Millet bunu hiç unutmamalıdır. Yüreklerimizde yoğunluk kazanmalıdır.
    Her zaman vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmekte ve bu ruh hali işlenmelidir.
   Yüzbinlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, çok önemlidir. Her anne, her baba öncelikle bu ruh halini çocuğuna evinde verecek. Okullarda her öğretmen zaten veriyor.
   Hiçbir güç 19 Mayıs ruhunu yok edemez. Her zaman yol gösterenimiz Mustafa Kemal Atatürk olacak.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE
 


Etiketler; #şemsettin solak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.