Reklam

KABAHAT BENDE

.

1167 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

Bazen kendi kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Yaptığımız davranışlar inandıklarımızla ve toplumun değerli kültürüyle uyuşmayabilir. Düzelttik! Düzeltemezsek kaybederiz. Kayıplarımız çok fazla olabilir. Önceden görüp doğru karar vermekte yarar var.

Bir anda etrafımızda çok sevdiklerimiz ellerimizin arasından kayıp gider engel olamayız. Dizlerimizi çok döveriz ama olanlar olmuştur. Erken fark etmek gerekiyor.
Ülkemizde ama ekonomik ama diğer sebeplerden herkes farklı gerginlikler yaşıyor. Öncelikle işsizlik en büyük sorun olup çıktı. İnsanlar açlık çekiyor. Bu bir gerçektir. Toplumun çoğunluğu bu kategoriye girdiğinde felakete sürükleniriz. Devlet ve hükümet bu durumun farkında değil diyemeyiz. Elbette farkındalar. Ancak sorunlar birbirine karışarak çözümsüzlüğe doğru gidiyor.
İnşallah önümüzdeki günler sorunların çözüldüğü günler olur.

Çevreye duyarlı vatandaşların hızla arttığını fark ediyoruz. Yerlerin çöplerden arındığını görmek huzur veriyor. Yavaş yavaş da olsa etrafımızı kirletmemeyi öğreniyoruz. Geri dönüşümün ne kadar faydalı olduğunu fark ettik. Hızla toplanan atıklar doğru şekilde değerlendiriliyor. Daha da duyarlı olmakta yarar var.
Çevreye duyarlı olmayan insan var mıdır? İnsan; İnsan gibi yetiştirildiyse bilerek çevreye zarar verir mi?  Çevreye zarar verilmemesi için yıllardır buradan yazıyorum. Benim yazdıklarımdan etkilenmiş olanlar bir araya gelse çevre toplantıları çok kalabalık olur ama nerede. Duyarsızız. Neden toplanılmaz. Yanlış nerede! Sorgulayın… Çanakkale halkının yüzde doksanı çevreye duyarlıdır. Neden hep aynı kişiler? Bir yerlerde bir şeyler yanlış gibi. Ya da eksik… Ne dersiniz.

Her zaman ‘’Çanakkale’de yaşıyor olmanın büyük bir şans ‘’ olduğunu söylemeye devam ediyoruz ve edeceğiz de. Doğasıyla, kültürüyle Dünya’nın en güzel yeri olma özelliğini korumaya devam ediyor. Yakın tarihlerde bozulabileceğini söyleyenler de az değil. İnsanların ulaşamadığı yerler bakir kalıyor. Ulaşım kolaylaşınca insanlar zirveleri dahi kirletebiliyor.  Hele köprü biterse çevremiz ne olacak tahmin etmek zor
Kuyruk olmadan boğazı geçenler Çanakkale’nin bakirliğine son verecek. Belki sanayi de gelecek. İşte o zaman vay halimize.
Ama kim bilir ilkokulu üçüncü sınıftan terk edip kendini hayat mektebinde geliştirip dünyayı gezip tanımış, işini ve kendi kalitesini arttırmış insanlar da gelip Çanakkale’ye yerleşip değer katacaktır.
 
Hepimizden Hepinize Selam Olsun
 


Etiketler; #şemsettin solak