Sevgililer günü

Yarın 14 Şubat sevgililer günü. Herkesi bir telaş sardı. Ne alsam sevgilime, eşime, ne yapsam diye. Gerçekten zor bir durum. Ben sevgililer gününe karşıyım başta söylemek istiyorum.

1046 0

Arif Sürahi

Arif Sürahi

Yarın 14 Şubat sevgililer günü. Herkesi bir telaş sardı. Ne alsam sevgilime, eşime, ne yapsam diye. Gerçekten zor bir durum. Ben sevgililer gününe karşıyım başta söylemek istiyorum. Çünkü anlamsız. Biri çıkıp “bugün sevgililer günü olsun” diye ve öyle devam etmiş. Herkes de bunun telaşına düşüyor. Birşeyi yapacaksan ilk önce anlam taşıması lazım. Tanışma günü anlamlı, evlenme günü anlamlı. Doğum günü anlamlı. Ama sevgililer günü, anneler günü bilmem ne günü diye devam ediyor. Hepsine karşıyım.
Ama yarın sevgililer günü.
Peki sevgililer günü nereden çıkmış. Bir de onu hatırlayalım.
Sanılanın aksine 14 Şubat’ın Aziz Valentin’in doğum ya da ölüm tarihiyle bir ilişkisi yok.
14. yüzyılda yaşamış İngiliz şair Chaucer, 14 Şubat tarihiyle romantizm / aşk arasında ilişki kuran ilk isim olarak dikkat çekiyor. Chaucer’e göre kuşların eşlerini seçtikleri tarihin 14 Şubat olduğuna inanılır.
18. yüzyıl İngiliz geleneklerine baktığımızda 14 Şubat ile ilgili ikinci bir tarihi referans karşımıza çıkıyor: İngilizlerin bu tarihte eski bir Roma festivali olan ve Tanrıça Juno Februata’nın onurlandırılması için düzenlenen etkiniklere benzer kutlamalar tertip ettikleri görülüyor.
 
İmparatorun yasağına rağmen Hristiyan çiftlerin evlendirilmesine yardımcı olduğuna dair hakkında efsaneler anlatılan Aziz Valentin’in anısı, geleneksel olarak romantizmle en çok örtüşen 14 Şubat’ta hayat bulur ve daha çok İngiliz geleneklerinde Aziz Valentin Günü olarak ortaya çıkar.
 
Elbette bu aziz ve tarih arasındaki ilişkiyi tam olarak tespit etmek mümkün değil. Yani bir “Hristiyan geleneği” diye eleştirilen Sevgililer Günü’nün aslında Hristiyan kökleri de son derece şüpheli.
 
Ancak Sevgililer Günü’nün modern çağdaki izlerini takip ettiğimizde karşımıza tarihi ve dini referanslardan çok ekonomik veriler çıkıyor. ilk kez 19. yüzyılda İngiltere’de ticari bir hüviyete bürünmeye başlayan Aziz Valentin Günü, toplu iletişim araçlarının gelişim hızıyla paralel bir şekilde “global kültür” arasındaki yerini aldı.
 
Günümüzde pazarlama ve tüketim enstrümanlarının tümünü bünyesinde barındıran 14 Şubat, popüler kültür araçlarıyla kamuoyuna sunulduğu için tarihi arka planı da önemini yitirdi zamanla.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.