Kepez mahalle olmalı

.

1899 0

Mustafa Ali Tezcan

Mustafa Ali Tezcan

Türkiye’nin hiçbir yerinde Çanakkale şehir merkezi ile Kepez beldesinin durumu gibi yer yok. Yıllar önce Kepez küçük bir yerdi ve ikisi arasında ev yoktu. Ama sonra ne oldu. Bölge tamamen yerleşim yeri ile kaplandı ve içi içe girdi.

Öyle bir duruma geldi ki Kepez belldesi, şehir içinde kalınca Türkiye genelinde nüfusu en fazla olan yer. Çünkü şehir merkezi artık. Her iki yerde de belediye var. Bir dönem önce Ömer Faruk Mutan’ın belediye başkanı olduğu zaman aradaki sorunu herkes biliyor.

İki başkan arasındaki sorun her iki yerde yaşayan vatandaşlara da yansıdı. Ulaşım konusunda sorun oldu. Şimdi iki başkan arasında sorun gözükmüyor. Bu olmayacak anlamına da gelmez. Bunun yaşanmaması için Kepez’in bir an önce belde olması gerekiyor.

Boşuna ikinci bir belediyeden dolayı israf yaşanıyor. Çift başlı kent konumunda. İç içe girmiş böyle bir yer için kesinlikle son bulmalı artık.

Daha önce Kepez’in ilçe olması istenmıştı.Çok mantıksız bir öneriydi. Merkez ilçe ve Kepez ilçe olsaydı yan yana bir birine girmiş iki ilçe olacaktı. Burada da saçma bir durum ortaya çıkacaktı.

Gelinen noktada gelecek yerel seçimlere kadar Kepez’in belde statüsüne son verilerek mahalle olarak Çanakkale merkeze bağlanması lazım.

Bu hem yönetimde tek başlılık olacak. Hem iki belediye yerine bir belediye yönetimi olacak ve tasarruf de edilmiş olacak. Ve buna benzer bir çok avantajı var. Ama bu şekilde kaldığı zaman özellikle Kepez için hiçbir avantajı yok….