DOĞA DERS VERİR

.

1624 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

Bazı insanları çevrelerine yaydıkları huzurdan, olayları ele alış şekillerinden, bakış açılarından ve sakin hallerinden fark ederiz. Bu ayrıcalıklarının sebebi nedir? Onlar doğadan kopmayanlardır.
Araştırmacılar ağaçlara yakın olmamızı öneriyorlar. Daha iyi gelişeceğimizden söz ediyorlar. İş hayatında bizleri saran yorgunluk, uykusuzluk, gerginlik vb olumsuzlukların bol oksijenli ortamlarda doğru nefes egzersizleriyle yok olacağını biliyoruz. Bilmeliyiz.
‘’Doğaya saygıyı kimler gösterir’’ dediğimizde ağaçların altında, dere kenarlarında, patikalarda büyüyenler diyebiliriz. Çocuklar hayatta bencil olmamayı ve paylaşımı da buralarda öğrenmekteler. Doğa bizim kontrolümüze giremez ve bize hep ders verir.
Sağlık herkes için çok önemlidir. Değerini bilmeliyiz.
Her zaman savaşa karşı barışı savunan insanlar doğa için de elinden geleni yaparlar. Yediklerinin içtiklerinin kıymetini bilmek öncelikleridir. Çünkü doğa ona biz ne verirsek fazlasıyla geri verir.
Savaşa karşı olan ve barışsever insanlar kimlerdir acaba!
İyisiyle kötüsüyle hayatın bize getireceği her zenginliği kucaklamak gerekiyor. Doğacılar daha azimli, sorunları çözebilen, zorlukları kolay aşan kişilerdir.
Doğayla bütünleşenler ailelerinin ve sevdiklerinin kıymetini bilirler. Telefonun, tabletin, televizyonun, bilgisayarın ekranlarından çok birbirimizin yüzüne bakalım. Eşimizin, arkadaşımızın ve hele çocukların gözleri ne renk? Çimlerde uzanıp bizleri ikazlarıyla kontrol eden telefonlardan uzak kendi hayatımızı yaşayabiliriz.
Her fırsatta doğanın içinde yer almakta fayda olmalı.
Çanakkale’mizde her hafta sonu yüzlerce kişi doğa yürüyüşüne katılıyor ya da aile olarak doğaya yöneliyor.
Güzellikleri yaşamak, bol oksijen almak ve de avm lere gitmeyip masraf etmemeyi tercih ediyorlar.
Çok mutlu olacaksınız diyorlar…
Pekiyi neden diyorlar bu insanlar hiç düşündünüz mü?
Hayatın anlam kazandığını tekrarlıyorlar…
Her zaman doğaya koşan para harcamak şöyle dursun kırlarda kalori yakarak sağlığına kavuşuyorlar. Dilimizde tüy falan bitmedi doğayı izlemeye ve özendirmeye devam edeceğiz. Bu bizim doğal görevimiz.
Hepimizden Hepimize Selam Olsun


Etiketler; #şemsettin solak