Karne…

.

1034 0

Yasemin Tekin

Yasemin Tekin

Yine bir karne günü geldi. Öğrenciler Cuma günü karnelerini alarak tatile çıktı. Karne her zaman öğrenciler için bir sevinç günü olmuştur. Adeta öğrenciler için bayram gündür karne günü.
Bizim çocukluğumuzda öyleydi. Çünkü karne demek tatil demektir. Ama tabi bu her öğrenci için geçerli değil. Bazı öğrenciler için aslında çalışma demek, işkence demektir. Özellikle bu havalarda çalışacak öğrenciler için büyük eziyet.
Çalışmayacak öğrenciler ise tatilin keyfini çıkaracaklar. Artık erkenden kalkamayacaklar. Soğuk havada okula gitmeyecekler.
But tatil aynı zamanda öğrencilerin iyi değerlendirmesi gereken bir zaman. Bu yüzden uzmanlar uyarıyor tatile çıkan öğrencileri.
Bu yazımda da öğrencilerin karne tatilini daha iyi değerlendirmesi için neler yapılması gerektiğini araştırdım. İşte o öneriler;
 
Veliler çocuklara yapıcı bir şekilde yaklaşmalı; Karne tabii ki çocuklar açısından bir geri bildirim aracıdır. Çocukların bir dönemlik performansının değerlendirildiği bir gereçtir ama çocukların ilgi ve yeteneklerinin tam olarak değerlendirildiği bir gereç olarak görmemek lazım.
Kısa süreli hedeflere yönlendirin: Çocuk ve ergenleri motive eden şey, kısa süreli hedeflerdir. Matematikten 3 alan bir öğrencinin ilk hedefi 5 almak değil, 4 almak olmalıdır. Hayattaki tek duygu mutluluk değil. Öğrenciler notlarından dolayı üzülebilirler. Olumsuz duygularla başa çıkabiliyor olmak insanı geliştirir.
Fazla oyun yanamasınlar: Uzmanların uyardığı bir diğer konu ise öğrencilerin tatilde fazla oyunlara dalacak olması. Velilerin öğrencileri bu konuda uzaklaştırması lazım. Cep telefonu ve benzeri oyunlar için öğrencilere her gün kısa süreli bir zaman ayırmalı.


Etiketler; #yasemin tekin