Reklam

Geleceğin meslekleri

Her dönemin meslekleri olur. Daha önce çok aranan mesleklerin bir kısmı zamanlar yok olup gidiyor.

634 0

Arif Sürahi

Arif Sürahi

Her dönemin meslekleri olur. Daha önce çok aranan mesleklerin bir kısmı zamanlar yok olup gidiyor. Yaşlılar bunu daha çok iyi biliyor. 50 yıl önce olan mesleklerin bir çoğu şimdi yok. Mesela bizim meslekte bir örnek verim ben onun son dönemlerine rastladım. Eski kalıp yerine kurşun dizerlerdi. Yani demir harfleri tek tek dizip gazeteler öyle basılırdı. Çok zor bir işti. Ama bu işi yapanların eli çok hızlıydı hemen yapardı.

Şimdi yeni nesil onları hiç bilmez. Hayat devam ettikçe, devir değiştikçe mesleklerin bir kısmı kapanıp bir kısmı açılıyor.
Şimdi ise 5 yıl sonrasının en çok aranacak meslekleri belirlenmiş. Bugün de bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bana göre en faydalı bilgi bu. Çünkü gelecekte hangi meslekler daha önemli hale geleceğini öğrenmiş olacağız. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çok ilginç meslekler var. Mesela 3D yazıcıyı kullanacaklar kişiler aranacak. Bence gelecekte çok kullanılancak bir alan. Hata binalar bile artık 3D teknolojisi ile yapılacak. Bu konu ile ilgili araştırmalar da var.
Mesela benim dikkatimi çeken bir diğer meslek ise drone pilotu. Artık sık sık havalarda gördüğümüz droneler birçok alan için de kullanılacak. Daha büyükleri yapılıp dronelerle uçacağız. Kuryeler artık dronelerle yapılacak. Birçok yük dronelerle gönderilecek. Gerçi şuanda bazı işlemler için yapılıyor ama gelecekte daha fazla kullanılacak.
2025'in meslekleri belli oldu! Bu işi yapanlar çok aranacak... Ambitionscope 2025'te aranacak elemanları belirledi. Bundan 5 sene sonra en popüler meslekler bakın hangileri olacak...
1. Sağlık Sektöründe Çalışanlar
2. Kalifiye İşçi
3. Enerji Teknisyenleri
4. Yazılım Geliştiricileri
5. Dijital İçerik Uzman
6. BT Güvenlik Analisti
7. Dijital Rehabilitasyon Danışmanı
8. Dijital Kaldırma Uzmanı
9. Sivil veya Ticari Drone Pilotu
10. 3D Baskı Teknisyeni
11. Blockchain Geliştiricisi
12. Akıllı Bina Teknisyeni
13. Makine öğrenimi/öğretim
14. Veri Analisti
15. Bilgisayar Sistemleri Analisti
16. Sanal Gerçeklik Tasarımcısı
17. Sentetik Biyoloji Mühendisi
18- Matematikçi
19- Tedarik Zinciri İşçileri
20- IT Avukatı
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.