RUHUNU ARINDIR  

.

1350 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

 Yüreğinde vatan ve millet sevgisi olan insanların dostluğu da gerçek olur. Doğa dostudurlar. Hayvan severdirler. İnsana kızarak hayvan ismi dahi kullanamazlar. Merhamet ve vicdan sahibidirler. Ruhunda umut olan insanlar coşkuyla çevresine pozitif enerji saçarlar. Girdikleri ortama canlılık kazandırırlar. Sürekli etrafına eleştirel yanlışlar yaparak mutsuzluk saçan kişilere tahammülleri yoktur. Ancak paylaşmayı sevenler varlıklarını olumlu paylaşarak çevresine katkıda bulunabilirler. Tabi ki anlayan!

Doğa yürüyüşüne katılmak doğayla bütünleşmektir. Gidenler bilir. Evindeki saksıda bir yaprağın tazelendiğini görmek de doğayla iletişim kurmaktır. Olumlu gelişmedir. Ruhun arınmasıdır. Yanağına dokunarak mırıldayan kediden huzur bulmaktır.

Doğayı doyasıya yaşayabilmeli insan. Bunun içinde farkında olmalı.

Bazen hava kararır doğada karanlıkta yürürsün. Tökezlemek söz konusudur. Ama yürürsün. Karanlıkta derenin sesi bir başka etkiler her insanı. Tedirginlikler bir tarafa bırakılır ve belki ürpertiler yaşayarak en yakınındakine yaklaşırsın.
Bir hedefimiz vardır doğada yürürken. Varılacak ilginç yerlere varır özlediğimiz bol oksijene kavuşuruz. Hele arkadaşlıklar. Yeni tanışmalar. Bizim kendimize yolculuk yapmaksa amaç, mümkün olduğunca aynı niyette olan az kişi ile doğaya gitmek gerek. Olabildiğince sessiz kalarak ve tümüyle gündelik dünyanın unsurlarından düşüncelerinden kopmak gerekiyor. Uzun yürüyüşler içsel sessizliğe geçişi kolaylaştırıyor. İnsan yavaş yavaş doğayla bir bütün olduğunu algılamaya başlıyor, o noktadan sonra, doğanın sesleri daha iyi işitilir, doğanın ruhu daha net algılanır oluyor çünkü kent yaşamındaki parazit sesler, görüntüler ve benzeri tüm unsurlar ortadan kalkmış oluyor.

Doğadaki gezileri diğer gezilerle karıştırmayalım.

Doğaya karışalım.

Avusturalya yangınlarına duyarsız kalmayalım. Oralarda yaşananların dünyayı nasıl etkilediğini ve iklim değişikliklerinin nelere mal olduğunu iyi düşünmeliyiz. Dünya ısındıkça bol yağan karlara dahi özlem duymaktayız.

Hepimizden Hepimize Selam Olsun
 
 


Etiketler; #şemsettin solak