Reklam

U’MUTLU YENİ YIL

.

4405 0

Zeynep Ersöz

Zeynep Ersöz

Yeni bir üç yüz altmış beş gün bizi bekliyor…
Şöyle dönüp baktığımızda bazılarımız için 1 yıl bir çırpıda bitti bazılarımız içinse asırlar sürdü.
Yeni yıla her girişimizde içimizdeki çocuğa uyup dilekler tutuyor, hayaller kuruyoruz, yapmak isteyip de yapamadığımız şeylerden bahsedip ‘’bu sene yapacağım’’  vaatlerinde bulunuyoruz.
Oysa 31 Aralık’ta normal bir geceyi normal bir sabaha bağlayan sıradan bir gün neticede. Ama insanoğlu olarak seviyoruz umut dünyasında yaşamayı. Oluru olan sebeplere tutunmayı. Başka nasıl olurdu da başarabilirdik aklı başında kalmayı? Monoton hayatlarımız, depresif hallerimiz, duygu değişimlerimiz, gelecek kaygılarımız ve saymakla bitiremeyeceğim sorunlarımız böyle masumane umutlara tutunmadan nasıl geçerdi?
Kime sorsak gelecek yılın geçtiğimiz yıldan daha güzel olmasını istediğini söyleyecektir. Ne yaşarsak yaşayalım her zaman daha iyisi olduğunu düşünürüz ve her zaman daha fazlasını istemeye meyilliyizdir. Konudan konuya değişse de genel olarak ‘’Elindekilerle yetinmeyi bilen, mutlu olayı başaran insandır.’’ diye bir açıklamam vardır. Doyumsuzluk insanı hırs bataklığına düşürür ve elindeki imkanları görmekten alıkoyar. İyisini bile bulamadan daha iyisini istemek arsızlık derecesine çıkarır ve kuşkusuz her zaman kaybettirir. Sabırlı olmayı ve elindeki olanakları değerlendirmeyi bilen kişi daha iyisine yavaş ama emin adımlarla yaklaşacaktır.
Komiktir ki başımıza kötü bir şey geldiğinde genelde evreni kötüleriz, bize iyi davranmadığından yakınırız. Aynısı yılın son aylarında sürekli dile getirilen ‘’bu senenin de can yaktığı, beklentilerimizi karşılamadığı, bize iyi davranmadığı’’ cümlelerinden oluşur.
Aslında tek bir gerçek vardır ki içten içe bildiğimiz, gelip geçmiş olan koca bir yılda kendimize pozitif anlamda bir şeyler katmanın yalnızca bizim elimizde olduğu ve eğer ortada pozitif bir şey göremiyorsak kendimizle münakaşaya girip nerede yanlış yaptığımızı konuşma vaktidir.
Yine de ne olursa olsun biz yeni yıla yeni umutlarla girelim, önce sabretmeyi, karşımıza çıkacak güzellikleri beklemeyi, sonra bunları kullanabilmeyi ve kaybetmemeyi öğrenelim.
Her yılımızın hatta her günümüzün bir öncekinden daha güzel geçmesi dileklerimle…
 


Etiketler; #zeynep ersöz