Suriyeli çocuklar  

.

1249 0

Yasemin Tekin

Yasemin Tekin


İnsan doğarken ailesini, dilini, dinini yurdunu seçemez. Bazı çocuklar çok şanslı doğar bazıları ise çok şansız. Son yıllarda şansız çocukların çoğu Suriyeliler. Kimisi Suriye de yeni doğarken iç savaş çıktı ve hayatları karardı. Kimisi ise göç yolunda dünyaya geldi.
Kimisi ise göçtükleri yerde aileye katıldı. Ama hepsinin ortak kaderi acı. Gerçi biz Suriye de olup bitenleri çok fazla görmüyoruz ama Çanakkale’ye gelenleri görebiliyoruz. Çocuklar ailelerinin yanında yaşam mücadelesi veriyor. Biz biraz dışarıda beklerken ki bu havalar güzel dayanamıyoruz. Onlar dışarıda yatıyor. Gece soğuğunda kimisi ailesi ile Sarıçay kenarında kimisi ise cami avlusunda üzerine attıkları battaniyeler altında geceyi geçiriyor.
 
Yetişkinler neyse ama bu çocukların kaderi böyle olmamalı. Ne olursa olsun inşa üzülüyor. Çocukları bu halde görenlerin vicdanı sızlamayan yoktur. Varsa da o insan değildir.
Bu yaşta bu acıları yaşayan çocuklar büyüyünce çok güçlü olurlar herhalde. Bundan başka nasıl acı çekebilecekler ki. Çocukluklarını yaşamadan acılarla büyüyecekler. Bu suç onların değil onları bu hale getirenlerin. Kim getirdi, hangi güçler buna sebep oldu. Ben o tarafında değilim. Sadece bu çocukları ve aileleri bu hale getirenleri Allah hesabını sorsun.  Ama bu dünyada ama öbür dünyada.
Sadece bu çocukların hesabı değil. Allah ülkemizde kim zülmediyorsa, kim zorla milletin hakkını yiyorsa onlardan da hesap sorsun ve cezalandırsın.
İnsanoğlu nasıl bir varlık ki bu üç günlük dünyada koltuk, güç ve para hırsı nedeniyle bunları yapar.  Ama öyle ama böyle kimsenin ahı kimsede kalmaz.
 
 


Etiketler; #yasemin tekin