Zeki Velidi Togan'dan...

'Bugün Türkiye kendisinin ve komşu müslüman devletlerin bizzat istemeleri veya istememelerine rağmen tekmil Önasya'nın istiklâlinin bekçisidir.

387 0

Bünyamin Nami TONKA

Bünyamin Nami TONKA


 
"Bugün Türkiye kendisinin ve komşu müslüman devletlerin bizzat istemeleri veya istememelerine rağmen tekmil Önasya'nın istiklâlinin bekçisidir.
Bonn Üniversitesi'nde Takiyeddin Hilâli isminde çok değerli bir Arap profesör vardı. Hilâfet meselesi yüzünden Atatürk'ü kendisinin can düşmanı telakki eder, nutuklar söylerdi, fakat Atatürk ölünce orada tahsilde bulunan Türklerden hiçbirisisinin onun kadar hıçkırıklar içinde ağladığını görmedim." Ne oldu hani siz Atatürk'ü sevmiyordunuz " dedim.
" İslâm milletlerinin istikbalini düşünüyordum; O benim nazarımda İslâm âlemini ayakta tutan,ona genişlemek imkânlarını veren bir muassır Haccac'tır." diye ağlardı.
Bugün biz, o zamana nisbetle kıyas kabul etmez derecede kuvvetliyiz, yeter ki bunu takdir edelim ve yönümüzü ona göre tayin edelim."(1)
 
Yukarıdaki metin ünlü tarihçimiz Zeki Velidi Togan' a aittir...
Ben ilk baskısını okuyalı neredeyse kırk yılı geçti...
Tekrar bir vesileyle baktığımızda, unuttuğumuz çok çok güzel tespitlerini de gördüm...
 
Bu kitabı her Türk Aydını mutlaka okumalıdır, derim...
 
Ben , Türk Devletini yönetiyorum veya yönetmeye talibim ,diyen herkesin başucu kitabı olmalı...
Günümüz politikalarına da çok katkı sağlayacak ufuk açıcı bir kitap...
 
Ben tekrar okudum... Yukarıdaki Paşa'yla ilgili bölümü de dostlarımla paylaşmak istedim.
Takiyeddin Hilâli' yi de unutmamak gerektiğini hatırlatmak isterim... Değerler kaybedilince yaptığımız tek şey arkasından ağlamak oluyor...
Fikirlerini paylaşmıyoruz... Öğrenmiyoruz...
Paşa'yı iyi öğrenmek gerek ,derim.
 
Neyse...
Paşa, dış dünyada nasıl bir iz bırakmış, güzel bir örnek...
 
Bilgi edinmeniz dileğiyle...
(1)Zeki Velidi Togan, Türklüğün Mukadderatı Üzerine, Yağmur Yayınları, 2. Baskı, sayfa:111
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.