Öğretmen olmak...

.

1967 0

Zeynep Ersöz

Zeynep Ersöz


Bir çocuk doğar ve ailesinin kollarından, bir yabancının kucağına bırakılır. O yabancı, öğretmendir. Öğretmen ailedir, gözlerini dış dünyaya yeni açan bir çocuğun rehberidir.
Daha küçük yaşlarda gününün yarısını henüz yeni tanıdığı bir yabancıyla geçirmeye başlamıştır ki bu gelişim çağındaki çocuk için önemli bir zaman dilimidir.
Ebeveynlerin bebeklikte başlattığı eğitimi öğretmen ele alır. Kişisel gelişiminin budandığı bu dönemde öğretmenin payı tahmin edilebileceğinden daha da fazladır. 
Çocuk önce güvenmeyi öğrenir öğretmenden. Çünkü güven sağlam temellerle atılması gereken sevginin ilk basamağıdır. Arkadaşlık bağlarında araçtır öğretmen... Sosyalleşmeyi öğretir ki bu ileride çocuğun insan ilişkilerinde iyi olabilmesi için önem taşır. Ve daha sonrasında tabi ki iyi bir gelecek kurabilmesi, başarılı bir öğrenci olabilmesi açısından eğitime yönelik bilgilerle donatmaya başlar çocuğu.
Bütün bunları iyi-kötü, güzel-çirkin, zengin-fakir ayrımı yapmadan işler. Asıl güzelliği de burada ortaya çıkar zaten. Öğretmen eşitlikçidir, saf sevginin vücut bulmuş halidir. Çıkar gözetmeden sadece iyilik ve başarı için çabalayandır.
Her öğrencinin hayatına dokunmuş bir öğretmen bulabilirsiniz. İşini severek yapan, bu görevi sadece meslek değil hayat felsefesi edinmiş kişiler, öğrenciler için anne olurlar baba olurlar kısacası aile olurlar ve belki kaçtıkları bütün sıkıntılardan onlara sığınırlar. Bu samimiliğin, güvenin göstergesidir.
Bir çocuğun hayatını tek bir cümleyle değiştirebilirler hem iyi hem kötü anlamda. Bu da demek oluyor ki yeterli bilgilerle donanmış, sınavlardan öğretmen olabilecek puanı almış herkesin öğretmen olmaması gerekir.
Öğretmen olmak ruha dokunabilmek demektir, insandan anlamak hele ki yetişmekte olan bir insandan anlamak, sabrıyla sınanmak, kendi dertlerini unutup başkasına derman olmaya çalışmak, kendinde olan bilgiyi başkalarına da aktarmak ancak öylesine değil gerçek anlamda isteyerek öğretmen olmuşların yapması gereken bir zanaattır.
Bugüne kadar bir çocuğun hayatına dokunmuş ve dokunacak öğretmenlerimize sevgilerle...
 


Etiketler; #ZEYNEP ERSÖZ